Blog

Jak dobrać pompę głębinową?

0
Jak dobrać pompę głębinową?

W artykule podpowiemy, jak dobrać pompę głębinową, by przez wiele lat bezawaryjnie spełniała swoją funkcję. Urządzenie to jest przystosowane do pracy w wodzie i umożliwia pompowanie cieczy z bardzo dużych głębokości. Wykorzystywane jest przede wszystkim do pozyskiwania wody ze studni głębinowych w gospodarstwach domowych, ale znajduje też zastosowanie w przemyśle. Może mieć budowę monoblokową lub śrubową, występuje w różnych wielkościach zależnych od swojej średnicy. Wszystko to ma wpływ na to, jaką pompę głębinową wybrać.

Pompa głębinowa — jakie ma zastosowanie?

Pompy głębinowe stosowane są do wydobywania wody z pionowych ujęć podziemnych, np. ze zbiorników wolnostojących czy studni głębinowych. Te, które tłoczą wodę pitną, muszą mieć odpowiednie atesty PZH. Pompy te znajdują też zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie służą m.in. do wydobywania ropy czy odwadniania podziemnych konstrukcji. Korzysta się z nich także w rolnictwie, sieciach wodno-kanalizacyjnych czy w branży piwowarskiej. Pompy głębinowe pomagają też przy wydobywaniu wód termalnych czy mineralnych.

Urządzenia te nie są przeznaczone do transportowania ścieków lub cieczy, zawierających cząstki włókniste lub ścierne.

Zastosowanie pomp głębinowych w domach jednorodzinnych

Właściciele domów prywatnych stosują pompy głębinowe w dwóch przypadkach:

  • do kompleksowego zaopatrzenia domu w wodę ze studni w sposób zapewniający jej właściwy strumień i ciśnienie we wszystkich punktach poboru domu,

  • do czerpania wody przeznaczonej do użytku na zewnątrz budynku, czyli do podlewania, mycia nawierzchni itp. Taki okazjonalny pobór nie wymaga zapewnienia jej ciągłych dostaw.

Jak dobrać pompę głębinową?

Urządzenia te powinny być niezawodne, ekonomiczne w eksploatacji i efektywne energetycznie. Prawidłowy dobór pompy kierując się tymi wytycznymi, jest jednak uzależniony od wielu różnorodnych czynników, które wcale go nie ułatwiają. Pod uwagę trzeba wziąć m.in.:

  • głębokość lustra wody,

  • średnicę i głębokość odwiertu,

  • rodzaj studni,

  • odległość studni od budynku,

  • wysokość budynku,

  • liczbę osób, które będą korzystać z wody,

  • przeznaczenie wody, tj. czy tylko do użytku domowego, czy również na zewnątrz.

Takie czynniki jak wysokość domu, odległość od studni oraz głębokość lustra wody wpływają na dobór ciśnienia, jakie ma wytwarzać pompa, aby nie powodować jego skoków.

Średnica odwiertu musi być większa niż średnica pompy, która będzie z niego pompować wodę, inaczej niemożliwe byłoby jej zainstalowanie. Na rynku dostępny jest na szczęście bardzo zróżnicowany zakres średnic pomp głębinowych: 2‘; 2,5‘; 3‘; 3,5‘; 4‘; 5‘; 6‘; 8‘; 10‘; 12‘

Wysokość budynku ma też wpływ na dobór wysokości noszenia pompy, od której zależy czy woda dotrze do kolejnych umieszczonych na piętrach elementów instalacji pod odpowiednim ciśnieniem. Wysokość, na jaką maksymalnie może zostać wyniesiona ciecz to obok wydajności jedna z najistotniejszych cech pompy głębinowej.

Wydajność pompy głębinowej

Jaka pompa głębinowa pod względem wydajności będzie odpowiednia? Rynek oferuje modele o zróżnicowanych wydajnościach maksymalnych. Proste zastosowanie urządzenia o maksymalnej wydajności nie sprawdzi się jednak w tym przypadku, bo trzeba dobrać pompę o wydajności mniejszej niż wydajność studni. Należy więc kierować się możliwościami eksploatacyjnymi wykonanego odwiertu.

Przekroczenie dopuszczalnej wydajności może doprowadzić do uszkodzenia filtru a w konsekwencji nawet do wyłączenia studni z użytku. Do domów jednorodzinnych zwykle wystarczają pompy głębinowe o wydajnościach kilkudziesięciu litrów na minutę. Producenci określają ten parametr za pomocą symbolu Q.

Pompa głębinowa a rodzaj studni

Pompy głębinowe umieszczane są bezpośrednio w studniach – w warstwie wodonośnej. O tym, jaka pompa do studni głębinowej będzie odpowiednia, decyduje jej rodzaj oraz parametry instalacji wodociągowej, czyli maksymalne zapotrzebowanie na wodę i jej minimalne wymagane ciśnienie.

  1. Pompy głębinowe do studni kopanych (kręgowych) to tak zwane pompy głębinowe monoblokowe, które mają wygląd jednolitej tuby wykonanej ze stali nierdzewnej. U dołu urządzenia znajduje się króciec ssący. Zasysana przez nie woda przepływa przez wnętrze obudowy na jej całej długości, chłodząc po drodze silnik. Jeżeli średnica studni kopanej wynosi do 200 mm, to przy montażu pompy nie trzeba już stosować rury osłonowej dla prawidłowego chłodzenia. Takie wymuszone chłodzenie jest potrzebne tylko do studni o większych średnicach. Przy doborze pompy do studni kopanej, trzeba jeszcze zwrócić uwagę czy jest ona zabezpieczona przed tzw. praca na sucho.

  2. Pompy głębinowe do studni wierconych mają w dolnej części silnik elektryczny, a w górnej – wielostopniową pompę głębinową. Ich średnica jest niewiele mniejsza od średnicy odwiertu, dlatego podczas pompowania wody wokół silnika powstaje ruch wody, który do chłodzi. O tym, jaka pompa głębinowa do studni wierconej jest właściwa, decyduje średnica rury, za pomocą której zostanie ona wpuszczona. Najpowszechniej stosowane są rury o przekroju minimum 125 mm, co warto uwzględnić już na etapie wykonywania studni. Pompy głębinowe dostępne na rynku są co prawda bardzo zróżnicowane pod względem średnic obwodów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że im średnica jest większa, tym lepsza wydajność urządzenia.

Kiedy pompa głębinowa to jedyne wyjście?

Jeżeli domy jednorodzinne czy inne budynki użytkowe są położone w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci wodociągowej, pompa głębinowa może być jedynym wyjściem. Dzieje się tak, gdy dodatkowo warstwy wodonośne znajdują się na dużej głębokości, czyli poniżej 8 m. Przy mniejszych odległościach od lustra wody możliwe jest zastosowanie studni z betonowych kręgów i pompy samozasysającej.

Co jeszcze warto uwzględnić podczas wyboru pompy głębinowej?

Pompa głębinowa, jaką można wybrać, powinna mieć też solidną budowę. Urządzenia znanych producentów wyróżniają się pod tym względem innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i konstrukcyjnymi. Można też spodziewać się zastosowania w nich doskonałych jakościowo materiałów oraz staranności wykonania, która przekłada się na ich bezawaryjność i długą żywotność.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na systemy zabezpieczeń chroniące pompę podczas eksploatacji, które mogą być wbudowane w pompę, np. zabezpieczenie przed przegrzaniem, wzrostem i spadkiem napięcia czy przeciążeniem. Jeśli wystąpią takie problemy, elektroniczny system zabezpieczeń wyłączy pompę na kilka minut i ponownie ją włączy. Nie każda pompa jest wyposażona w zabezpieczenia, a wtedy trzeba je zainstalować dodatkowo.

Pompy głębinowe w ofercie sklepu internetowego Superbateria.pl

Wiadomo już, co to jet pompa głębinowa i jak dobrać odpowiednią do rodzaju studni i parametrów budynku. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości można skorzystać z porad producentów lub sprzedawców w sklepach, które je oferują. Nasz sklep internetowy oferuje pompy głębinowe pochodzące od renomowanych marek, takich jak WILO czy GRUNDFOS. Doświadczeni doradcy chętnie pomogą w ich doborze. Polecamy też hydrofory, pompy ciepła, instalacje HVAC oraz wyposażenie łazienek.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium