Blog

Jak dobrać pompę obiegową do c.o?

0
Jak dobrać pompę obiegową do co?

Podpowiadamy jak dobrać pompę obiegową do c.o. To niezbędny element każdej instalacji grzewczej, który wymusza obieg wody w zamkniętych systemach. Nowoczesne pompy obiegowe wyróżniają się energooszczędnością i możliwością sterowania elektronicznego. Są kompatybilne z większością kotłów do centralnego ogrzewania, które są dostępne na rynku. Zdarza się, że kotły są sprzedawane od razu z zamontowanymi fabrycznie pompami obiegowymi. W innych przypadkach montuje się je w instalacji. Jakie parametry powinna mieć pompa c.o. i jaką wybrać, by bez problemu tłoczyła wodę nawet do najdalej od kotła położonego punktu?

Jak dobrać pompę obiegową do c.o? Na co zwrócić uwagę?

Pompa obiegowa do pieca c.o. powinna automatycznie dopasowywać parametry swojej pracy do zmian w instalacji, np. poprzez elektroniczny układ bezstopniowej regulacji wydajności. Wśród jej ważnych cech warto też zwrócić uwagę na jak najmniejsze zużycie energii elektrycznej oraz żywotność. Wybór należy oprzeć na dwóch podstawowych parametrach:

  • natężeniu przepływu wody,

  • wysokości podnoszenia pompy.

Natężenie przepływu wody oblicza się według wzoru – zapotrzebowanie na moc cieplną budynku dzielone przez ciepło właściwe oraz różnice temperatur wody w przewodzie zasilającym i powrotnym.

Wysokość podnoszenia pompy z kolei jest równa stracie ciśnienia wody przepływającej przez całą instalację. Inaczej ujmując, jest to suma oporów tarcia przepływającej cieczy oraz oporów zaworów, kotła, grzejników itd.

Właściwie dobrana wydajność pompy obiegowej sprawia, że pompuje ona optymalną ilość wody do systemów grzewczych. Gdyby było jej zbyt mało, do grzejników nie dopłynęłaby wymagana ilość ciepła, a zbyt duży przepływ spowodowałby szybki powrót do kotła w stanie prawie nieochłodzonym. W tym drugim przypadku kocioł automatycznie może stwierdzić brak odbioru ciepła i wyłączyć ogrzewanie, nawet jeśli w domu jest zimno. Nie należy także instalować pompy o zbyt dużej wysokości podnoszenia. Przeszacowanie tej wartości może skutkować pojawianiem się takich problemów jak piski i szumy w zaworach z powodu nadmiernego wzrostu ciśnienia. W większości domów jednorodzinnych wystarczające są pompy obiegowe o parametrach 25-40, czyli rozmiaru przyłącza (średnica znamionowa króćców: ssawnego i tłocznego) w mm oraz maksymalnej wysokości podnoszenia 4,0 m. Ważne jest, że te wartości maksymalne nigdy nie występują równocześnie, jeśli spada przepływ, wzrasta uzyskiwana wysokość podnoszenia i na odwrót. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania pompy obiegowej.

Dobrą informacją jest to, że pompa obiegowa może być niedowymiarowana o kilka procent, a nie wpłynie to na odczuwalny komfort termiczny użytkowników. Instalacje grzewcze są bowiem nastawione na ekstremalne warunki, które nie występują u nas dłużej niż do 8 dni w roku.

Przy doborze warto zasięgnąć opinii specjalisty, np. doradcy w sklepie lub instalatora. Mogą oni pomóc wybrać pompę obiegową, która będzie najlepiej dostosowana do danej instalacji, energooszczędna i posłuży przez wiele lat.

Wymiary pompy

Jaka pompa obiegowa do c.o. jest instalowana w domach jednorodzinnych, jeśli chodzi o wymiary? Urządzenia te są zwykle niewielkie i można je zakupić w dwóch standardowych długościach do montażu:

  • 130 mm,

  • 180 mm — ten rodzaj jest zdecydowanie bardziej popularny, dlatego wybór pomp jest tu większy.

Co ważne wszystkie pozostałe parametry, takie jak średnica króćców przyłączeniowych, przepływ czy moc mogą być w obu typach pomp takie same. Różnica 50 mm to całkiem sporo, dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić dopasowanie danego modelu do swojej instalacji. Można na przykład sprawdzić, ilość miejsca w skrzynce z rozdzielaczem.

Jeżeli wymianie ulega stara pompa obiegowa, wystarczy ją zmierzyć, by kupić nową w odpowiednim wymiarze i uniknąć przeróbek instalacji lub konieczności zwrotu do sklepu.

Pompa obiegowa do c.o. - charakterystyka i zastosowanie

Pompy obiegowe mają niewielkie rozmiary i są stosunkowo lekkie, ważą od 1,5 do 5 kg. Stanowi to ich zaletę, umożliwiając łatwy montaż. Nie wymagają też dużej dodatkowej przestrzeni. Najczęściej wyposażone są w silniki z regulacją prędkości obrotów, trzystopniową albo czterostopniową. Ważne jest, żeby pracowały głównie na najwyższym biegu, bo osiągają wtedy największą sprawność.

Nowoczesne pompy obiegowe muszą posiadać już regulację elektroniczną. Gwarantuje ona płynne dostosowanie ich wydajności do aktualnego zapotrzebowania oraz ustawienie mocy w taki sposób by pracowały według charakterystyki dostosowanej do ich najwyższej sprawności. Bardzo wygodne jest to, że zmiana wydajności pompy następuje automatycznie.

Jedna pompa obiegowa doskonale sprawdzi się w prostych instalacjach z grzejnikami. W przypadku bardziej rozbudowanych układów np. wraz z podłogówką konieczna jest instalacja dodatkowej pompy obiegowej c.o. Można ją umieścić w pobliżu źródła ciepła w kotłowni albo w rozdzielaczu. Zazwyczaj przed nią i za nią umieszcza się zawory odcinające, dzięki którym można w razie potrzeby zamknąć przepływ czynnika grzewczego. Są one również bardzo praktyczne w przypadku konieczności wymiany pompy.

Dlaczego warto stosować pompy obiegowe do c.o.?

Pompa obiegowa do c.o. przynosi użytkownikom szereg korzyści. Przede wszystkim gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania poprzez wymuszenie obiegu i lepsze wykorzystanie ciepła. Powoduje również mniejsze straty ciepła w przewodach. Nie bez znaczenia jest też możliwość zastosowania w projekcie rur o mniejszych średnicach, dzięki wysokiemu ciśnieniu wytwarzanemu przez pompy, co zmniejsza koszty inwestycyjne.

Pompa obiegowa c.o. powoduje szybkie i równomierne nagrzewanie grzejników. W dodatku można je instalować również w miejscach, w których normalnie ich działanie w systemie grawitacyjnym byłoby niemożliwe. Działanie pompy doceniane jest zwłaszcza wiosną i jesienią, czyli w przejściowych porach roku, gdy standardowy układ grawitacyjny ze względu na małą różnicę temperatur jest niezbyt skuteczny.

Warto również zauważyć, że nowoczesne konstrukcje tych urządzeń praktycznie nie wymagają obsługi, zapewniają cichą pracę, a prawidłowo eksploatowane pracują przez wiele lat.

Podsumowanie

Pompa obiegowa c.o. musi mieć tak dobrane parametry, by bez problemu dostarczać czynnik grzewczy do wszystkich odbiorników ciepła. Inaczej mówiąc, powinna pracować z najwyższą dla danej wielkości przepływu i wymaganej wysokości podnoszenia sprawnością.

Prawidłowy dobór pompy do c.o to ważna kwestia, biorąc pod uwagę, że okres grzewczy w Polsce to zwykle 6-7 miesięcy, w których będzie ona pracować nieustannie. Warto więc zwrócić również baczną uwagę na jakość, trwałość i bezawaryjność kupowanego urządzenia. Nasz sklep internetowy oferuje pompy obiegowe do c.o. znanych marek, m.in.: GRUNDFOS, LFP, WILO czy FERRO, wykonane z materiałów najwyższej klasy.

Oprócz tego wśród naszych propozycji znajdują się również pompy cyrkulacyjne, pompy do wody, pompy ciepła do c.o., bojlery i wiele innych urządzeń. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony!

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium