Blog

Jaka pompa zatapialna?

0
Jaka pompa zatapialna?

O tym, jaka pompa zatapialna będzie odpowiednia, decyduje przede wszystkim rodzaj cieczy, z którą ma mieć do czynienia. Urządzenia te mogą mieć wiele zastosowań i w zależności od wyposażenia służyć do przepompowywania wody czystej lub brudnej, a te ze specjalnym rozdrabniaczem, nawet do ścieków zawierających ciała stałe. Są wykorzystywane np. przy zalanych piwnicach, studzienkach, zbiornikach czy szambach.

Czym charakteryzuje się pompa zatapialna?

Pompa zatapialna, nazywana jest też pompą zanurzeniową, bo może pracować w pełnym zanurzeniu. Posiada charakterystyczną konstrukcję z dokładnie uszczelnionymi elementami oraz hermetycznie zamkniętym silnikiem, Dzięki temu podczas pracy pod wodą nie grozi jej uszkodzenie w postaci zwarcia.

Zaletą tego rodzaju pompy do wody jest łatwość w jej przemieszczaniu od zbiornika do zbiornika. W ten sposób może w razie potrzeby służyć do wypompowywania cieczy z wielu zalanych pomieszczeń, np. garaży, komórek czy piwnic. Mobilność ta nie wyklucza oczywiście możliwości użycia jej jako na stałe zamontowanej pompy w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Pompy zatapialne wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i dość cichą pracą. Poszczególne modele mogą być zautomatyzowane, dzięki czemu w razie potrzeby samodzielnie włączają się lub wyłączają. Służy to wydłużeniu ich żywotności, oszczędzając cały mechanizm działania pompy oraz jej silnik.

Jak działa pompa zatapialna?

Główną funkcją, jaką ma pompa zanurzeniowa jest wygenerowanie ciśnienia pomiędzy swoim wejściem a ujściem. Praca jej silnika wprawia w obrót wirnik, który zasysa ciecz, a następnie dostarcza w miejsce odbioru przy pomocy podłączonego do niej węża. Nie wszystkie pompy zatapialne mają identyczną konstrukcję. Te do wody brudnej są wyposażone dodatkowo w rozdrabniacze. Umożliwiają one cięcie cząsteczek stałych na drobne części, które mogą być swobodnie zasysane i przepompowywane wężem, bez obawy o jego zapchanie.

Wspomniana wyżej automatyzacja pracy pompy zanurzeniowej jest wykorzystywana np. do podlewania, gdy jest ona włączana i wyłączana okresowo do zasilenia zraszaczy lub w pompach zatapialnych do studni, które zaopatrują instalacje domowe.

Dostępne są również pompy zanurzeniowe z pływakiem, który jest rodzajem wyłącznika pompy. Najczęściej występują pompy z pływakami mechanicznymi, wypełnionymi powietrzem, które wyróżniają się niską gęstością i dużą wypornością. To właśnie sprawia, że unoszą się i opadają zgodnie z poziomem cieczy. Wraz z podnoszeniem się poziomu cieczy, podnoszący się pływak działa na przełącznik, wywołując odpowiednie działanie.

Występują też pompy z magnetycznymi przełącznikami pływakowymi, które wykorzystują działanie magnesów do sterowania pracą wyłącznika, odpowiadającego za załączanie i odłączanie urządzenia. Pompy zanurzeniowe z pływakiem to doskonałe automatyczne rozwiązanie, które powoduje też oszczędności w zużyciu energii.

Pływak w pompach zatapialnych zabezpiecza je także przed szkodliwym działaniem zjawiska zwanego suchobiegiem, czyli pracy na sucho — bez wody. Prowadzi to do rozszczelnienia i awarii całego urządzenia. Z tego względu powinny być w niego wyposażone pompy głębinowe do studni. Przyczyną suchobiegu może być również praca na granicy ssania, grożąca zerwaniem lustra cieczy. Przy podejmowaniu decyzji, jaką pompę zanurzeniową kupić, warto wziąć pod uwagę obecność pływaka. Wyłączniki tego rodzaju występują w pompach zanurzeniowych do wody czystej, ścieków czy szamba.

Jaka pompa zatapialna? Rodzaje

Jaka jest najlepsza pompa zanurzeniowa do wody? Na rynku jest wiele urządzeń znanych marek, takich jak GRUNDFOS czy WILO. Aby dobrać tę odpowiednią dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę ich przeznaczenie.

  1. Pompy zanurzeniowe do wody czystej służą do jej wypompowywania ze studzienki lub basenu, a także do wody deszczowej. Ze względu na przejrzystość pompowanych cieczy nie potrzebują rozdrabniacza, ale mogą być wyposażone w sitko zatrzymujące pojawiające się w zbiornikach zanieczyszczenia.
  2. Pompy zanurzeniowe do wody brudnej i ścieków, które muszą sobie radzić z większymi zanieczyszczeniami, typu ciała włókniste i stałe. Posiadają rozdrabniacz, który doskonale sobie z nimi radzi, zapobiegając ryzyku zapchania węża czy uszkodzenia elementów hydraulicznych pompy. Dzięki jego obecności mogą pracować nawet bez nadzoru w trybie ciągłym i poradzić sobie z zanieczyszczeniami w postaci szlamu, ścieków pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, a także z elementami plastikowymi.
    Mają też mocniejsze silniki niż urządzenia przeznaczone do pracy z czystą wodą. Pompa zanurzeniowa do brudnej wody, jaką można kupić na rynku, w zależności od rodzaju posłuży do wypompowywania szamba czy ścieków z przydomowej oczyszczalni.

Jaka pompa zanurzeniowa? Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Wiadomo już, jaką pompę zatapialną wybrać pod względem zastosowania, ale jest jeszcze szereg elementów jej budowy, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. Wśród nich można wyróżnić:

  • wydajność urządzenia, która jest określana jako liczba litrów przepompowywanej przez pompę cieczy w ciągu godziny lub minuty,
  • moc silnika, od której zależy czy dane urządzenie nadaje się do większych zadań, takich jak osuszanie zalanych piwnic lub domów (potrzeba tu co najmniej 1000- 1100 W) czy tylko do opróżniania dmuchanego basenu, czy oczek wodnych (wystarczy moc 300 W),
  • wysokość podnoszenia, czyli ta, na którą pompa wypompowuje ciecz od źródła do wybranego punktu, np. zanurzona na głębokości poniżej 10 m powinna mieć wartość od 2 do 2,5 bara,
  • źródło zasilania — elektryczne lub spalinowe. Te pierwsze dostępne są z silnikiem jedno- lub trójfazowym, co powoduje, że przed zakupem trzeba je dobrać odpowiednio do zasilania dostępnego w domu. Trójfazowe jest raczej rzadko spotykane w prywatnych gospodarstwach domowych, więc zakup pompy z takim zasilaniem spowodowałby brak możliwości jej używania lub konieczność dość kosztownej i czasochłonnej przeróbki instalacji. Pompy zanurzeniowe z napędem spalinowym z kolei mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie brak jest możliwości zasilania energią elektryczną,
  • rodzaj wirnika, np. zamknięty, półotwarty, z rozdrabniaczem czy z nożem tnącym,
  • długość przewodów,
  • wyposażenie dodatkowe, np. wspominany powyżej pływak, który umożliwia automatyzację pracy oraz zabezpiecza przed suchobiegiem poprzez włączanie lub wyłączanie pompy w zależności od poziomu wody.

Podsumowanie

O tym, jaka pompa zatapialna najlepiej sprawdzi się do danego zastosowania, decyduje szereg wymienionych w artykule czynników. Warto dobrze zapoznać się ze specyfikacją podaną przez producenta, analizując ją pod kątem zadań, które ma spełniać.

Sklep internetowy Superbateria.pl oferuje pompy zatapialne uznanych producentów, m.in. GRUNDFOS i WILO. W razie wątpliwości lub problemów z doborem nasi doradcy służą fachową pomocą. Oprócz tego można u nas znaleźć wyposażenie łazienek oraz urządzenia techniki grzewczej. Zapraszamy!

 

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium