Blog

Ogrzewanie mieszkań - czym ogrzewać w bloku lub kamienicy?

0
Ogrzewanie mieszkań - czym ogrzewać w bloku lub kamienicy?

Czym ogrzać mieszkanie? To pytanie zyskuje na aktualności zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Nikt nie chce martwić się niskimi temperaturami za oknem, ale cieszyć ciepłem we własnych czterech ścianach. Na szczęście sposobów na ogrzewanie mieszkań jest kilka. W artykule podpowiemy, jak można ogrzewać mieszkanie, pochylimy się nad mocnymi i słabymi stronami każdej z tych opcji i zastanowimy, którą z nich wybrać.

Jakie są sposoby na ogrzewanie mieszkania?

Komfort cieplny to jedna z podstawowych kwestii, dzięki której codzienne przebywanie w mieszkaniu jest zdrowe i przyjemne dla domowników. Właściwe ogrzewanie mieszkania w sezonie jesienno-zimowym oraz wiosennym wymaga korzystania z jednego z systemów grzewczych, jakimi są na przykład: ogrzewanie centralne ciepłem pochodzącym z elektrociepłowni, instalacja gazowa, instalacja elektryczna czy piece na paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno.

Rodzaje ogrzewania mieszkania

Jak już wiadomo, istnieją różne rodzaje ogrzewania mieszkania. Przyjrzyjmy się poszczególnym z nich z uwzględnieniem zarówno zalet, jak i wad.

  • Ogrzewanie centralne

To jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza tych pochodzących z rynku wtórnego. Opiera się ono na sieci rur przeprowadzonych po lokalach mieszkalnych, połączonych z grzejnikami, które rozprowadzają w obiegu gorąca wodę. Jest ona czerpana ze zbiornika podgrzewanego elektrycznie, gazowo lub w inny sposób. Zwykle każdy budynek mieszkalny ma jeden zbiornik montowany w specjalnie wyodrębnionej przestrzeni gospodarczej.

Inny sposób centralnego ogrzewania mieszkania to podłączenie go do sieci miejskiej. Wtedy nie potrzeba własnego zbiornika, bo ciepło dostarcza elektrociepłownia. Jest ono transportowane poprzez rurociągi w postaci gorącej wody, która rozprowadzana jest do poszczególnych lokalów mieszkalnych. Zaletami takiej metody ogrzewania mieszkania jest jej niezawodność i skuteczność, grzejniki rozmieszczone w całym mieszkaniu oraz pionowy przesył ciepła gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne — koszty są rozliczane co miesiąc w czynszu w postaci zaliczek.

Główną wadą jest niestety dostępność. Pomimo tego, że elektrociepłownie znajdują się praktycznie w każdym mieście, nie wszystkie budynki mogą być do nich podłączone. Kamienice ze względu na swoją strukturę lub całe obszary ulic z zabytkową zabudową zwykle nie mogą mieć wprowadzonego ogrzewania sieciowego. Kolejną niedogodnością jest brak kontroli nad okresem grzewczym. Ciepło dostarczane jest w konkretnie ustalonych terminach nie do końca uwzględniających warunki panujące za oknem.

  • Ogrzewanie gazowe

Czym jeszcze można ogrzewać mieszkanie? Ogrzewanie gazowe mieszkań z sieci miejskiej różni się przesyłanym do lokalu paliwem, z którego pozyskuje się energię cieplną. Technicznie rzecz ujmując, do bloku mieszkalnego dostarczany jest gaz ziemny, który trafia do specjalnego zbiornika. Następnie przenoszony jest do kotła, w którym podczas procesu spalania podgrzewa wodę, która rozprowadzana jest do grzejników w mieszkaniach. Oprócz dostaw gazu z sieci miejskich gazociągów, możliwe są także rozwiązania indywidualne, w których gaz dostarczany jest do zbiornika przy pomocy butli.

Główną zaletą ogrzewania gazowego mieszkania w bloku lub kamienicy jest możliwość skoncentrowania wielu funkcji w jednej instalacji. Nowoczesne systemy gazowe umożliwiają między innymi podgrzewanie wody czy obsługę kuchenki. Gaz ziemny jest również stosunkowo tani zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Wadą jest natomiast konieczność posiadania przestrzeni na zbiornik oraz kocioł, które ze względów bezpieczeństwa wymagają osobnego pomieszczenia gospodarczego. Między innymi z tego względu ogrzewanie gazowe często spotyka się w kamienicach lub starszym budownictwie.

  • Ogrzewanie elektryczne

Jakie jeszcze ogrzewanie do mieszkania można wybrać? Ogrzewanie elektryczne jest dość popularne, a dzięki temu na rynku występuje duża dostępność systemów elektrycznych. Grzejniki elektryczne można nabyć w wielu sklepach, a do ich montażu zwykle nie potrzeba specjalisty. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne w zastosowaniu. Spotkać można nawet przenośne modele grzejników pokojowych.

Ogrzewanie mieszkania prądem ma jedną wadę — koszty. Energia elektryczna należy do najdroższych dostarczycieli ciepła, dlatego często sposób ten stosuje się jako dodatkowy, wspomagający systemy centralne lub w małych dobrze zaizolowanych pomieszczeniach.

Dobrym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, w którym pod posadzką lub panelami montowane są maty, albo przewody grzewcze. Koszty eksploatacji są tutaj niższe od kotłów czy grzejników elektrycznych, a jednocześnie ogrzewanie jest równie efektywne i proste w obsłudze. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane, a termostaty pokojowe pozwalają na regulowanie temperatury w wybranym pomieszczeniu. Jedynym problemem może okazać się montaż, który wymaga zdjęcia podłóg w mieszkaniu.

  • Ogrzewanie piecem

W starych kamienicach zdarzają się jeszcze piece kaflowe na węgiel i drewno, a także pellet czy ekogroszek, które służą o ogrzewania całego mieszkania. Pomijając rosnące ceny tego surowca, rozwiązanie to ma wiele wad, od konieczności posiadania miejsca do składowania, poprzez ręczny załadunek opału do pieca, aż po względy ekologiczne i zdrowotne.

Dobrym rozwiązaniem są elektryczne piece akumulacyjne. Te nowoczesne i energooszczędne urządzenia pobierają energię wtedy, gdy jest ona najtańsza (np. w nocy), kumulują ją i oddają do wnętrza. Są sterowane elektronicznie. Takie ogrzewanie do mieszkania wykorzystuje się zwykle przy dwutaryfowej instalacji elektrycznej. Do niedogodności tego sposobu można zaliczyć fakt, że wnętrze długo się nagrzewa, zanim osiągnie optymalną temperaturę.

  • Pompy ciepła

Pompy ciepła mogą być alternatywą dla miejsc, gdzie nie ma poprowadzonej sieci gazowej oraz ciepła systemowego. Można je zainstalować na ścianie, na dachu, zawiesić pod gzymsem lub ustawić przed budynkiem. Z wyglądu przypominają nieco klimatyzator, mają jeden lub dwa wentylatory. Agregat może znajdować się nawet kilkanaście metrów od mieszkania, choć im bliżej, tym mniejszy jest koszt poprowadzenia kabli i rur do ogrzewania.

Montaż pompy ciepła może być problemem, jeśli mieszkanie znajduje się na piętrze albo w niewielkiej odległości od innych sąsiadów. Najlepiej nie umieszczać jej zbyt blisko okien, by odgłosy pracy nie przeszkadzały innym. Nowoczesne urządzenia są na tyle ciche, że przy zamkniętych oknach nie powinno być ich słychać wcale. Należy też upewnić się, że spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa nie sprzeciwi się montażowi pompy ciepła na ścianie. Jednostkę zewnętrzną można także umieścić na balkonie.

Jeśli mieszkanie znajduje się w kamienicy podlegającej ochronie konserwatora zabytków, gdzie ingerencja w wygląd elewacji jest niemożliwa, można zdecydować się na pompę ciepła bez jednostki zewnętrznej. Takie urządzenie korzysta z dwóch kanałów wentylacyjnych, którymi pobiera i wyrzuca powietrze z otoczenia. Powinny być one jak najkrótsze, najlepiej umieścić pompę ciepła bezpośrednio do ściany w miejscu przebicia, a z zewnątrz osłonić kratkami wentylacyjnymi nieróżniącymi się od elewacji.

Rodzaje położenia instalacji grzewczych w mieszkaniu

Instalacja grzewcza jest kluczowym czynnikiem odpowiadającym za komfort cieplny mieszkańców. Jej poszczególne rodzaje różnią się między sobą między innymi: materiałem wykonania, sposobem montażu i oddawania ciepła, metodą zasilania czy wyglądem. Poniżej krótko przeanalizujemy główne rodzaje ogrzewania mieszkania ze względu na miejsce jego instalacji.

Kaloryfery

Grzejniki pokojowe to wciąż najpopularniejszy widok w mieszkaniach. Muszą one spełniać dwie podstawowe przesłanki:

  • być dostosowane do rodzaju rur tworzących instalację przesyłową i kompatybilne z kotłem grzewczym;
  • posiadać moc wynikającą z zapotrzebowania budynku na ciepło.

Kaloryfery są widoczną częścią instalacji grzewczej, którą można spotkać w pokojach, kuchni czy łazience. Dla osiągnięcia największej wydajności cieplnej zaleca się ich instalację w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła, tzn. pod oknami i kratkami wentylacyjnymi. Bardzo ważny jest również stopień zasłonięcia powierzchni grzewczej. Polecane jest niestosowanie zabudowy lub przesłon przy tradycyjnych modelach kaloryferów. Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników naściennych, np.: płytowe, aluminiowe, żeliwne czy łazienkowe.

Ogrzewanie podłogowe

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Coraz popularniejsza staje się instalacja grzewcza umieszczona w podłodze. Ogrzewanie podłogowe gwarantuje także równomierny rozkład ciepła, co ma duże znaczenie dla komfortu jego użytkowania. Ciepła podłoga jest przyjemna w dotyku. Jego zaletą jest również ergonomia, nie zajmuje powierzchni w pomieszczeniach, które dzięki temu są większe i bardziej ustawne. Wyróżnić można ogrzewanie podłogowe:

  • wodne — oparte o system rur grzewczych, przez które przepływa woda, Mogą być one wykonane zarówno z metali, jak i tworzyw sztucznych
  • elektryczne — wykorzystujące specjalne maty grzewcze lub przewody,

Ogrzewanie kanałowe

To rodzaj ogrzewania podłogowego, którego najważniejszym elementem jest grzejnik, wykonany z aluminium lub miedzi. Kolejnymi elementami są: ocynkowana wanna znajdująca się w posadzce, wyposażona w wymiennik ciepła oraz nowoczesny i elegancko wyglądający podest o kratkowanej strukturze. Przez kratki do ogrzewanych pomieszczeń dostaje się ciepło. Dostępne są modele wykorzystujące konwekcję naturalną lub z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem.

Grzejniki na podczerwień

To rodzaj grzejników, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników nie ogrzewają one powietrza, a bezpośrednio ściany, przedmioty lub osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Następnie ogrzane przedmioty przekazują ciepło dalej, tworząc w pomieszczeniu komfort termiczny.

Występują one w postaci paneli grzewczych montowanych w pomieszczeniu na ścianach lub suficie. Sposób ich rozmieszczenia zależy od aranżacji wnętrza lub dostępności miejsca.

Koszt ogrzewania mieszkań — który sposób jest najtańszy?

Najtańszą opcją jest centralne ogrzewanie z sieci miejskiej. Jeżeli jednak nie ma do niej dostępu, równie dobrym kosztowo rozwiązaniem jest nowoczesna instalacja gazowa. Przemawiają za nią nie tylko ceny samego paliwa, ale i jej uniwersalność. Jednym systemem grzewczym rozwiązany jest problem ciepła, podgrzania wody czy gotowania na kuchence gazowej. Za ogrzewaniem elektrycznym, które wydaje się najdroższe, przemawia natomiast wysoki komfort użytkowania.

Trzeba jednak podkreślić, że na koszt ogrzewania mieszkania w bloku czy kamienicy oprócz cen montażu i paliw, wpływają też inne czynniki. Należą do nich między innymi: izolacja wnętrz, swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami, a także izolacja okien i drzwi. Dla zapewnienia sobie jak najniższych kosztów ogrzewania warto więc oprócz wydajnego systemu grzewczego, zadbać o najbliższe otoczenie i zminimalizować straty ciepła.

Jakie ogrzewanie do mieszkania wybrać?

Wiadomo już, jakie sposoby ogrzewania mieszkania są do wyboru. Trzeba jeszcze zastanowić się, który z nich będzie optymalny do lokali usytuowanych z różnego rodzaju budynkach. Inne możliwości może mieć inwestor kupujący mieszkanie w stanie deweloperskim, a inne, osoba nabywająca je na rynku wtórnym w kamienicy.

Ogrzewanie mieszkania w bloku

Wspomnieliśmy już, jakie ogrzewanie do mieszkania w bloku jest najpowszechniejsze i najkorzystniejsze cenowo — to ogrzewanie centralne z ciepłem dostarczanym z miejskiej elektrociepłowni. Nie tylko pozwala rozkładać opłaty na raty w postaci comiesięcznych zaliczek w czynszu, ale i w razie nadpłaty można liczyć na zwrot kosztów.

Jeżeli jest taka możliwość, można połączyć je z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, które będzie uzupełnieniem dla tradycyjnych grzejników. Warto je mieć choćby dla komfortu, jaki daje stawanie na ciepłej posadzce po wyjściu z kąpieli lub przy porannym wstawaniu. Montaż takiego ogrzewania nie wymaga zbyt zaawansowanych prac, elementy grzewcze umieszczane są bezpośrednio pod posadzką, w warstwie klejącej. Koszty są znacznie niższe niż przy wodnym ogrzewaniu pokojowym i można go wykonać przy okazji remontu lub w ramach przystosowywania mieszkania w stanie deweloperskim do swoich potrzeb.

Ogrzewanie mieszkania w kamienicy

Jak ogrzać mieszkanie w kamienicy, jeśli nie jest możliwe podłączenie do centralnego ogrzewania z sieci? Najlepiej sprawdzi się tu ogrzewanie elektryczne, np. w postaci pieców akumulacyjnych, paneli grzewczych czy grzejników konwektorowych, które często mają postać przenośnych kaloryferów. Oczywiście można tu również zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe jako główne lub uzupełniające źródło ciepła.

Alternatywą do ogrzewania elektrycznego, jeśli kamienica ma przyłącze do gazu, jest ogrzewanie gazowe. O zaletach tego typu instalacji wspominaliśmy już wcześniej.

Sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu

Bez względu na to, jaki system grzewczy będzie zamontowany w mieszkaniu, warto zadbać o jego efektywność. Pomóc w tym mogą systemy do sterowania ogrzewaniem. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia do kontrolowania działania tradycyjnych grzejników ściennych, jak i elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Zaprogramowane sterowniki do grzejnika mogą między innymi: otwierać lub zamykać zawór termostatu o wybranych porach dnia, lub obniżać i podnosić temperaturę według różnych trybów. Ogrzewanie podłogowe z kolei ma tryb ochrony przed dużym spadkiem temperatury, dzięki któremu w mieszkaniu nie dojdzie do wychłodzenia. Wystarczy ustawić minimalną dopuszczalną temperaturę, a jeśli jej poziom będzie niższy, ogrzewanie włączy się automatycznie. Można także regulować ciepło w wybranym pomieszczeniu za pomocą ustawień termostatu pokojowego, który ma czytelny wyświetlacz, jest prosty i intuicyjny w obsłudze.

Sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu umożliwia dostosowywanie temperatury do swoich wymagań. Daje także oszczędności wynikające z racjonalnego gospodarowania ciepłem.

Ogrzewanie mieszkania — warto wybrać dobrze!

Efektywne ogrzewanie w mieszkaniu jest jedną z najważniejszych kwestii dla każdego właściciela. Bez tego wszyscy domownicy są narażeni na dyskomfort i zachorowania. Zbyt niskie temperatury mogą się też przyczyniać do powstawania wilgoci w mieszkaniu, która sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Aby temu zapobiec, warto wybrać właściwy rodzaj ogrzewania.

W artykule przedstawiliśmy charakterystyki głównych rodzajów systemów grzewczych wraz z ich zaletami i wadami. Biorąc pod uwagę te informacje oraz możliwości, jakie daje położenie Twojego mieszkania, łatwiej będzie Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium