Producenci

Pompy obiegowe do c.o


Pompy obiegowe to urządzenia stosowane w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz w chłodnictwie. Ich zadaniem w instalacjach grzewczych jest wymuszanie obiegu cieczy w układzie i tłoczenie odpowiedniej ilości wody pomiędzy wymiennikiem ciepła a grzejnikami. Oferujemy pompy obiegowe znanych marek, np. GRUNDFOS, LFP, WILO czy FERRO.

 • promocja
LFP MEGA 25 POE 40C Pompa obiegowa do c.o. A008-025-040-06 LFP MEGA 25 POE 40C Pompa obiegowa do c.o. A008-025-040-06
Cena: 1 080,00 zł 1 290,00 zł
zobacz więcej
 • promocja

Pompy obiegowe — zastosowanie i zalety

Zastosowanie nowoczesnych urządzeń tego typu to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia swobodne projektowanie nowych instalacji grzewczych. Jednocześnie pompy obiegowe do c.o. stosuje się do modernizacji starszych instalacji grawitacyjnych, w których pojawił się problem z przepustowością rur. Osad wytrącony z wody w układach grawitacyjnych powoduje zmniejszenie średnicy rur i problem uzyskaniem właściwego przepływu cieczy.

Pompy obiegowe centralnego ogrzewania w nowych instalacjach grzewczych mają wiele zalet. Najważniejsze różnice w porównaniu do grawitacyjnych instalacji hydraulicznych starego typu to:

 • większa swoboda przy projektowaniu instalacji grzewczych w budynku,
 • możliwość praktycznie dowolnego sytuowania urządzeń grzewczych i grzejników,
 • możliwość zastosowania rur o mniejszym przekroju,
 • stały przepływ wody w dobrze zaprojektowanej instalacji grzewczej,
 • niskie zużycie energii elektrycznej,
 • płynna regulacja wydajności instalacji grzewczej.

Montaż pomp obiegowych to także dobre rozwiązanie w przypadku modernizacji instalacji grawitacyjnych. Dzięki uzupełnieniu instalacji o pompę obiegową możliwe jest:

 • rozbudowanie instalacji grzewczej,
 • wymiana urządzenia grzewczego na nowoczesny piec niskotemperaturowy,
 • przywrócenie właściwego przepływu cieczy i doprowadzenie ciepłej wody do niedogrzanych grzejników starego typu.

Jak dobrać pompę obiegową?

Pompa obiegowa to standard we współczesnych instalacjach grzewczych. Dobranie pompy do instalacji nie jest zadaniem trudnym, jednak w przypadku niedoświadczonych inwestorów zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty. Jednym z ważniejszych kryteriów doboru pompy jest jej sprawność i zużycie energii elektrycznej. Warto mieć na uwadze, że nowoczesne pompy o zmiennym przepływie zużywają przeciętnie o ok. 20% mniej energii niż prostsze pompy stałoobrotowe. To ważne, ponieważ pompa obiegowa pracuje przez około 2000 godzin w roku. Urządzenie dobiera się do instalacji na podstawie tzw. punktu pracy instalacji, który określa optymalną wartość przepływu Q i wysokości podnoszenia H dla danego układu. Informacja na ten temat znajduje się w dokumentacji projektowej instalacji grzewczej. Dobór urządzenia polega na wybraniu pompy o parametrach możliwie najbardziej zbliżonych do punktu pracy instalacji. W przypadku, gdy brakuje dokumentacji i danych urządzenia grzewczego możliwe jest oszacowanie wartości punktu (Q, H).

Oferujemy również: pompy cyrkulacyjne C.W.U., pompy rozdrabniające do WC, pompy do kondensatu, pompy głębinowe do studni, pompy zatapialne, a także zasobniki C.W.U., armaturę grzewczą oraz wyposażenie łazienek, w tym armaturę łazienkową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium