
Kategorie
Wysokość podnoszenia
Przyłącza
Pobór mocy
Wydajność maksymalna
Rodzaj przyłącza
Przeznaczenie
Materiał
Poziom hałasu
Długość kabla (m)
Gwarancja
Cena
-
od
do

Pompy obiegowe do c.o
Pompy obiegowe to urządzenia stosowane w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz w chłodnictwie. Ich zadaniem w instalacjach grzewczych jest wymuszanie obiegu cieczy w układzie i tłoczenie odpowiedniej ilości wody pomiędzy wymiennikiem ciepła a grzejnikami. Oferujemy pompy obiegowe znanych marek, np. GRUNDFOS, LFP, WILO czy FERRO.
Pompy obiegowe — zastosowanie i zalety
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń tego typu to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia swobodne projektowanie nowych instalacji grzewczych. Jednocześnie pompy obiegowe do c.o. stosuje się do modernizacji starszych instalacji grawitacyjnych, w których pojawił się problem z przepustowością rur. Osad wytrącony z wody w układach grawitacyjnych powoduje zmniejszenie średnicy rur i problem uzyskaniem właściwego przepływu cieczy.
Pompy obiegowe centralnego ogrzewania w nowych instalacjach grzewczych mają wiele zalet. Najważniejsze różnice w porównaniu do grawitacyjnych instalacji hydraulicznych starego typu to:
- większa swoboda przy projektowaniu instalacji grzewczych w budynku,
- możliwość praktycznie dowolnego sytuowania urządzeń grzewczych i grzejników,
- możliwość zastosowania rur o mniejszym przekroju,
- stały przepływ wody w dobrze zaprojektowanej instalacji grzewczej,
- niskie zużycie energii elektrycznej,
- płynna regulacja wydajności instalacji grzewczej.
Montaż pomp obiegowych to także dobre rozwiązanie w przypadku modernizacji instalacji grawitacyjnych. Dzięki uzupełnieniu instalacji o pompę obiegową możliwe jest:
- rozbudowanie instalacji grzewczej,
- wymiana urządzenia grzewczego na nowoczesny piec niskotemperaturowy,
- przywrócenie właściwego przepływu cieczy i doprowadzenie ciepłej wody do niedogrzanych grzejników starego typu.
Jak dobrać pompę obiegową?
Pompa obiegowa to standard we współczesnych instalacjach grzewczych. Dobranie pompy do instalacji nie jest zadaniem trudnym, jednak w przypadku niedoświadczonych inwestorów zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty. Jednym z ważniejszych kryteriów doboru pompy jest jej sprawność i zużycie energii elektrycznej. Warto mieć na uwadze, że nowoczesne pompy o zmiennym przepływie zużywają przeciętnie o ok. 20% mniej energii niż prostsze pompy stałoobrotowe. To ważne, ponieważ pompa obiegowa pracuje przez około 2000 godzin w roku. Urządzenie dobiera się do instalacji na podstawie tzw. punktu pracy instalacji, który określa optymalną wartość przepływu Q i wysokości podnoszenia H dla danego układu. Informacja na ten temat znajduje się w dokumentacji projektowej instalacji grzewczej. Dobór urządzenia polega na wybraniu pompy o parametrach możliwie najbardziej zbliżonych do punktu pracy instalacji. W przypadku, gdy brakuje dokumentacji i danych urządzenia grzewczego możliwe jest oszacowanie wartości punktu (Q, H).
Oferujemy również: pompy cyrkulacyjne C.W.U., pompy rozdrabniające do WC, pompy do kondensatu, pompy głębinowe do studni, pompy zatapialne, a także zasobniki C.W.U., armaturę grzewczą oraz wyposażenie łazienek, w tym armaturę łazienkową.