Producenci

Zastosowanie pomp obiegowych

Pompy obiegowe to urządzenia stosowane w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz w chłodnictwie. Zadaniem pomp obiegowych w instalacjach grzewczych jest wymuszanie obiegu cieczy w układzie i tłoczenie odpowiedniej ilości wody pomiędzy wymiennikiem ciepła a grzejnikami. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń tego typu to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia swobodne projektowanie nowych instalacji grzewczych. Jednocześnie pompy obiegowe stosuje się do modernizacji starszych instalacji grawitacyjnych, w których pojawił się problem z przepustowością rur. Osad wytrącony z wody w układach grawitacyjnych powoduje zmniejszenie średnicy rur i problem uzyskaniem właściwego przepływu cieczy.

Zalety pomp obiegowych

Zastosowanie pomp obiegowych w nowych instalacjach grzewczych niesie ze sobą wiele zalet. Najważniejsze różnice w porównaniu do grawitacyjnych instalacji hydraulicznych starego typu to:

  • większa swoboda przy projektowaniu instalacji grzewczych w budynku,

  • możliwość praktycznie dowolnego sytuowania urządzeń grzewczych i grzejników,

  • możliwość zastosowania rur o mniejszym przekroju,

  • stały przepływ wody w dobrze zaprojektowanej instalacji grzewczej,

  • niskie zużycie energii elektrycznej,

  • płynna regulacja wydajności instalacji grzewczej.

Montaż pomp obiegowych to także dobre rozwiązanie w przypadku modernizacji instalacji grawitacyjnych. Dzięki uzupełnieniu instalacji o pompę obiegową możliwe jest:

  • rozbudowanie instalacji grzewczej,

  • wymiana urządzenia grzewczego na nowoczesny piec niskotemperaturowy,

  • przywrócenie właściwego przepływu cieczy i doprowadzenie ciepłej wody do niedogrzanych grzejników starego typu.

Jak dobrać pompę obiegową?

Pompa obiegowa to standard we współczesnych instalacjach grzewczych. Dobranie pompy do instalacji nie jest zadaniem trudnym, jednak w przypadku niedoświadczonych inwestorów zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty. Jednym z ważniejszych kryteriów doboru pompy jest jej sprawność i zużycie energii elektrycznej. Warto mieć na uwadze, że nowoczesne pompy o zmiennym przepływie zużywają przeciętnie o ok. 20% mniej energii niż prostsze pompy stałoobrotowe. To ważne, ponieważ pompa obiegowa pracuje przez około 2000 godzin w roku. Urządzenie dobiera się do instalacji na podstawie tzw. punktu pracy instalacji, który określa optymalną wartość przepływu Q i wysokości podnoszenia H dla danego układu. Informacja na ten temat znajduje się w dokumentacji projektowej instalacji grzewczej. Dobór urządzenia polega na wybraniu pompy o parametrach możliwie najbardziej zbliżonych do punktu pracy instalacji. W przypadku, gdy brakuje dokumentacji i danych urządzenia grzewczego możliwe jest oszacowanie wartości punktu (Q, H).

Pompy obiegowe

GRUNDFOS MAGNA1 50-120 F  Pompa obiegowa 99221336 GRUNDFOS MAGNA1 50-120 F Pompa obiegowa 99221336
Producent: GRUNDFOS
Cena: 5 070,43 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium