Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja
Producenci

Sprzęgła hydrauliczne


Sprzęgła hydrauliczne są stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania, w których występuje kilka obiegów. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego ciśnienia między nimi. Oferujemy m.in. sprzęgło hydrauliczne marki Afriso czy Flamco.

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

Zasada działania tego urządzenia jest prosta. Sprzęgło hydrauliczne do c.o. jest podłączone do obiegów wyposażonych w wymuszające przepływ cieczy pompy, które umożliwiają prawidłową cyrkulację czynnika grzewczego. Jego wnętrze jest puste, dzięki czemu przepływ może odbywać się we wszystkich kierunkach. Praca sprzęgła pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie między np. kotłem grzewczym czy pompą ciepła a instalacją odbiorczą.

Jest ono coraz częściej stosowanym elementem nowych instalacji grzewczych. Występuje choćby w domach z dwoma systemami grzewczymi — podłogówką i grzejnikami ściennymi, zapewniając równowagę między przepływami ciepła. Ma podłączone dwie rury, zasilającą i powrotną, oddzielając w ten sposób obiegi cieczy od siebie. Zamontowana przegroda umożliwia ich mieszanie się wewnątrz zbiornika sprzęgła.

Dostępne jest też sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem. W jego konstrukcji znajduje się zbiornik, który po jednej stronie ma przymocowane króćce do przyłączenia do źródła ciepła, a z drugiej do odbiorników energii cieplnej. Umieszczone w jego wnętrzu sprzęgło i rozdzielacz są oddzielone przegrodą, która pozwala na przepływ czynnika cieplnego ze sprzęgła do rozdzielacza, po stronie króćców zimnych i gorących.

Podstawowe tryby pracy sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło do centralnego ogrzewania bez problemu zastępuje inne układy wielodrogowych zaworów mieszajaco-pompowych. Wyróżnia się cztery główne stany pracy urządzenia:

  • uruchamianie układu — odbywa się przy zamkniętym przepływie czynnika grzewczego przez odbiorniki. Podczas niego, rośnie temperatura sprzęgła, a czynnik wracający do źródła ciepła osiąga odpowiednią temperaturę powrotu. Ma to znaczenie dla ochrony kotła przed korozją z powodu niskich temperatur. Potem uruchamia się cyrkulacja czynnika cieplnego w obiegach odbiorników,
  • gdy zapotrzebowanie na energię cieplną przez obwody grzewcze jest większe od ilości energii wytwarzanej przez źródło lub źródła ciepła. Sygnał o wzroście zapotrzebowania na nią dochodzi do automatyki źródła ciepła i dostarcza ono do sprzęgła więcej energii,
  • gdy produkcja ciepła po stronie źródła jest równa zapotrzebowaniu na energię cieplną po stronie odbiorczej. W tym przypadku przepływ czynnika grzewczego następuje bezpośrednio z króćców zasilanych przez źródło ciepła do zasilających obiegi odbiorników ciepła. Identycznie odbywa się to w drugą stronę,
  • gdy zapotrzebowanie na ciepło po stronie odbiorników jest mniejsze od jego ilości wytwarzanej w źródle. Automatyka źródła ciepła reaguje zmniejszeniem mocy lub wyłączeniem jednego ze źródeł, obniżając w ten sposób ilość lub temperaturę dostarczanego do sprzęgła czynnika. Dąży więc do zachowania równowagi cieplnej układu.

Zalety stosowania sprzęgieł hydraulicznych

Użycie tego jednego urządzenia pozwala na zyskanie wielu korzyści w użytkowaniu systemów grzewczych. Wśród zalet można wymienić:

  • brak potrzeby dodatkowej regulacji obiegu,
  • dłuższą żywotność i bezawaryjność pomp, które nie zakłócają wzajemnie swojej pracy,
  • odpowietrzanie oraz odmulanie układu,
  • ochronę przed korozją niskotemperaturową kotła.

W naszej ofercie dostępne są sprzęgła hydrauliczne, a także produkty z szeroko pojętej kategorii ogrzewanie, w tym pompy ciepła, akcesoria do kotłów i pieców, sterowniki i regulatory, a także kurtyny powietrzne. Możemy zaproponować również bardzo bogate wyposażenie łazienek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium