Blog

Podgrzewacz wody elektryczny czy gazowy?

0
Podgrzewacz wody elektryczny czy gazowy?

Podgrzewacz wody elektryczny czy gazowy — który wybrać? W artykule przedstawimy różnice między nimi wraz z wynikającymi z nich zaletami i wadami. Oba rodzaje zapewniają dostęp do ciepłej wody, która jest niezbędna do zapewnienia komfortu na co dzień wszystkim domownikom. Jednak, o tym jakie urządzenie lepiej sprawdzi się w danym gospodarstwie domowym, decydować może wiele czynników.

Dwa typy elektrycznych i gazowych podgrzewaczy wody

Podgrzewacz wody gazowy czy elektryczny może występować jako: pojemnościowy lub przepływowy. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Podgrzewacz gazowy pojemnościowy wyposażony jest w zbiornik o dość dużej pojemności, zwykle od 100 do 200 litrów. Jego wielkość sprawia, że musi być montowany na podłodze, wymaga więc zapewnienia sporej ilości miejsca. Zbiorniki najczęściej wykonane są ze stali emaliowanej lub kwasoodpornej. Kupując taki gazowy podgrzewacz wody, warto wybrać zabezpieczoną przed korozją, wersję kwasoodporną.

Pod zbiornikiem znajduje się palnik gazowy, przez którego środek biegnie rura odpowiedzialna za odprowadzanie spalin. Jest ona połączona z przewodem kominowym. Pojemnościowy podgrzewacz gazowy ogrzewa wodę do temperatury zadanej przez użytkownika. Palnik uruchamia się za każdym razem, gdy spadnie ona poniżej ustalonego poziomu. W ten sposób po odkręceniu kurka leci zawsze ciepła woda.

Podgrzewacz gazowy przepływowy natomiast składa się: z blaszanej obudowy, palnika i wymiennika ciepła, który ma niewielkie rozmiary. Dzięki swojej kompaktowej budowie nie zajmuje dużo miejsca i może być zawieszony na ścianie. Woda jest tu podgrzewana dopiero po odkręceniu kurka, dlatego na możliwość skorzystania z ciepłej, trzeba chwilę zaczekać. Z tego względu odległość pomiędzy podgrzewaczem a instalacją powinna być niewielka.

Przy zakupie warto wybrać model z oszczędnym zapalnikiem, odpalanym w sposób automatyczny dopiero po odkręceniu kurka. Oprócz nich dostępne są jeszcze wersje z tzw. płomieniem dyżurnym, który pali się w sposób ciągły.

Elektryczny podgrzewacz wody pojemnościowy, podobnie jak gazowy składa się ze zbiornika o dużej pojemności oraz z grzałki elektrycznej. Utrzymuje stałą temperaturę wody, dzięki załączaniu się grzałki, gdy temperatura spada poniżej ustawionego poziomu. Częsty pobór energii sprawia, że urządzenia te są droższe w eksploatacji od ich gazowych odpowiedników. Można zdecydować się na zakup modelu wyposażonego w zegar, za pomocą którego ustawia się przedział czasowy funkcjonowania podgrzewacza. Prostym sposobem na oszczędność jest też odłączanie podgrzewacza od prądu w czasie, gdy ciepła woda nie jest potrzebna.

Podgrzewacz elektryczny przepływowy działa na takiej samej zasadzie jak gazowy i ma podobne rozmiary, tylko jest zasilany prądem. Przy jego kupnie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, ile punktów poboru ma obsługiwać i dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Jaką moc musi mieć podgrzewacz?

Przepływowe ogrzewacze wody powinny dysponować mocą potrzebną do ich swobodnego użytkowania. Jak wyliczyć takie zapotrzebowanie na moc? Dla podgrzania strumienia wody o wydajności 1 l na minutę do temperatury 40°C podgrzewacz musi mieć moc 2,1 kW. Zakładając, że do skorzystania z:

  • umywalki potrzeba 5 l ciepłej wody na minutę — urządzenie powinno mieć 10,5 kW mocy,

  • z prysznica 6 l ciepłej wody na minutę — podgrzewacz powinien mieć 12,6 kW,

  • do kąpieli w wannie 10 l wody na minutę — potrzeba podgrzewacza o mocy 21 kW.

Jeśli podgrzewacz ma obsługiwać kilka punktów poboru wody jednocześnie, musi mieć moc przewyższającą 15 kW i zasilanie prądem trójfazowym, co wymaga mocnego przyłącza. Do instalacji będzie potrzebna zgoda zakładu energetycznego.

Elektryczne podgrzewacze do wody najlepiej sprawdzają się do jednopunktowych instalacji. Jeśli punktów poboru wody jest więcej lub są one od siebie oddalone, przy każdym z nich można zainstalować osobne urządzenie o indywidualnie dobranych parametrach. Nowoczesne ogrzewacze wody elektryczne mogą być wyposażone w układy sterowania, które automatycznie dostosowują moc grzania do ilości przepływającej wody.

Podgrzewacz wody gazowy — o czym warto pamiętać?

Czy wybrać podgrzewacz gazowy, czy elektryczny do wody? Urządzenia gazowe, zarówno pojemnościowe, jak i przepływowe generują znacznie mniejsze koszty dla użytkowników. To dobra opcja dla tych, których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże, np. w wielkich domach jednorodzinnych. W takich wypadkach lepiej sprawdzą się modele pojemnościowe.

Wybierając podgrzewacz gazowy, trzeba zadbać o sprawny i wydajny system wentylacyjny w domu, który odprowadzi wszelkie spaliny na zewnątrz. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa. Montaż podgrzewaczy gazowych jest także trudniejszy niż elektrycznych. Oczywiście dom lub mieszkanie musi też mieć dostęp do zasilania gazem ziemnym.

O wyborze typu podgrzewacza decyduje zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ilość miejsca, jaką dysponuje użytkownik. W mieszkaniu lepiej sprawdzi się wersja przepływowa, która zajmuje niewielką przestrzeń i jest odpowiednia dla jednego lub dwóch punktów poboru. W domu, w którym mieszka więcej osób, często jednocześnie korzystających z kranów czy pryszniców, bardziej komfortowy będzie podgrzewacz pojemnościowy. Jest tam też dość miejsca na jego instalację, podczas gdy, jedno urządzenie przepływowe nie zapewni jednoczesnego komfortowego dostępu do ciepłej wody wszystkim domownikom.

Podgrzewacz elektryczny do wody — co warto wziąć pod uwagę?

Podgrzewacze elektryczne bez względu na rodzaj są droższe w eksploatacji od gazowych. Jeśli mają obsłużyć kilka punktów poboru wody, ich moc musi przekraczać 15 kW i wymagać zasilania prądem trójfazowym, co generuje dodatkowe koszty związane z przyłączem i zgodą zakładu energetycznego.

Przy montażu podgrzewaczy elektrycznych w łazience, należy zadbać o ich odpowiedni poziom ochrony przed wilgocią. Do tego pomieszczenia nadają się urządzenia z ochroną IP24 lub IP25, które gwarantują zabezpieczenie przed porażeniem prądem.

Podgrzewacze elektryczne są jednak łatwiejsze w montażu, obsłudze i mają mniejszą awaryjność niż w przypadku urządzeń gazowych. Ich użytkowanie jest też wygodniejsze. Nie potrzebne są specjalne rury do odprowadzania spalin. Jest to również rozwiązanie bardziej ekologiczne, co dla wielu osób ma coraz większe znaczenie.

Jaki podgrzewacz wody wybrać? Gazowy czy elektryczny?

Lepszy jest podgrzewacz do wody elektryczny czy gazowy? Każde z urządzeń ma swoje zalety, a ostateczna decyzja może zależeć od możliwości przyłączy, specyfiki budynku oraz zapotrzebowania na wodę, jakie mają użytkownicy.

Atutem podgrzewaczy gazowych jest mniejszy koszt eksploatacji, ale ich instalacja jest trudniejsza, wymaga montażu rury do odprowadzania spalin i mają mniej korzystny wpływ na środowisko naturalne. Z kolei wersje elektryczne są praktycznie bezawaryjne, bezpieczne, bardzo proste w obsłudze i montażu oraz ekologiczne. Mankamentem są tu jednak relatywnie wysokie koszty eksploatacji i ograniczone możliwości obsługi dużych gospodarstw domowych.

Duży wybór podgrzewaczy do wody zarówno gazowych, jak i elektrycznych ma nasz sklep internetowy Superbateria.pl. Warto sprawdzić naszą szeroką ofertę, w której znaleźć można również inne urządzenia techniki grzewczej, takie jak ogrzewanie, w tym ogrzewanie podłogowe, a także wyposażenie łazienek i wiele innych akcesoriów. Zapraszamy!

 

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium