Blog

Pompa ciepła i rekuperacja - czy to dobre połączenie?

0
Pompa ciepła i rekuperacja - czy to dobre połączenie?

Pompa ciepła i rekuperacja to połączenie coraz częściej wybierane przy budowie domów, które mają być ekologiczne i energooszczędne. Każde z tych urządzeń pozwala zwiększyć wydajność energetyczną budynku i obniżyć koszty jego ogrzewania. Czy rekuperator z pompą ciepła może więcej? Podpowiadamy, czy warto zainwestować w takie rozwiązanie i co można dzięki niemu zyskać.

Pompa ciepła i rekuperacja – jak to działa?

Pompy ciepła uznawane są za jedną z najlepszych, najbardziej oszczędnych i ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Zapewniają duży komfort cieplny w budynkach oraz pozwalają na wykorzystanie energii odnawialnej. Przekłada się to na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i mniejszą szkodę dla środowiska naturalnego.

Urządzenie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i wykorzystuje je do ogrzewania budynku (pompy C.O.) lub wody (pompy C.W.U.). To możliwe dzięki cyrkulacji czynnika chłodniczego, który zostaje przepompowywany przez cały układ. Zasada działania pompy ciepła opiera się na zastosowaniu sprężarki, która zwiększa ciśnienie substancji chłodniczej, a w konsekwencji jej temperaturę. Po oddaniu ciepła do wnętrza substancja chłodnicza ulega rozprężeniu i ochłodzeniu, umożliwiając pobranie kolejnej porcji ciepła z powietrza zewnętrznego. Dzięki temu, pompy ciepła są w stanie efektywnie wykorzystywać energię z otoczenia do celów grzewczych.

Korzystanie z pompy ciepła zapewnia oszczędność w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania, w których wykorzystuje się paliwa kopalniane. Urządzenie znacznie obniża zużycie energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Rekuperacja to z kolei sposób na szybką i skuteczną wymianę powietrza w warunkach domowych. W procesie rekuperacji centrale wentylacyjne pobierają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i usuwają je na zewnątrz budynku. Na to miejsce dostarczają powietrze świeże, które zostało zaczerpnięte spoza pomieszczenia. Kluczowe jest jednak to, że podczas takiego procesu wentylacji nie dochodzi do utraty ciepła (jak ma to miejsce np. w przypadku wentylacji grawitacyjnej), co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Połączenie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła, to doskonały sposób na efektywne i oszczędne ogrzewanie domu i utrzymanie dobrych warunków termicznych.

Odpowiednio dobrana pompa ciepła w domu ogrzeje wodę użytkową i doskonale zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło, które dzięki rekuperacji będzie o wiele mniejsze. Taka instalacja nie zużywa dużych ilości energii elektrycznej, a sama pompa wykorzystuje zasoby naturalne.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć wydatki, można połączyć pompę ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką. Wykorzystywanie naturalnego źródła energii uzupełni instalację grzewczą i zredukuje rachunki za prąd praktycznie do zera.

Czy warto połączyć pompę ciepła z rekuperatorem?

Rekuperacja i pompa ciepła połączone w jeden system grzewczy to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • komfort termiczny – dzięki połączeniu jakim jest pompa ciepła z rekuperacją, zyskujemy nieprzerwany dostęp do czystego, przefiltrowanego powietrza, którego temperatura jest dopasowana do naszych potrzeb,
  • oszczędność – w tym przypadku wynika ona głównie z minimalnej straty energii i zwiększonej wydajności układu ogrzewania. Dzięki pompie ciepła możemy tanio ogrzać cały budynek, a dzięki rekuperacji zapotrzebowanie na ocieplenie jest znacznie obniżone, co przekłada się na niższe rachunki. Planując połączenie rekuperatora z pompą, możemy również zaoszczędzić już na etapie zakupu tego drugiego urządzenia. W budynkach z wentylacją mechaniczną można bowiem wykorzystać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, co ogranicza koszt całej inwestycji,
  • ekologia – pompa ciepła z rekuperacją to rozwiązanie, które uznawane jest za jedno z bardziej ekologicznych. Pierwsze z urządzeń wykorzystuje do produkcji ciepła energię odnawialną, a nie paliwa kopalniane. W połączeniu z wentylacją mechaniczną zapotrzebowanie energetyczne budynku spada, dzięki czemu nie potrzeba dużo energii, by skutecznie utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie. To natomiast przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych i korzystnie wpływa na środowisko.

Co warto wiedzieć przed montażem pompy ciepła?

Wybór właściwego rodzaju i odpowiedniej mocy pompy ciepła jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na koszt zakupu urządzenia oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu, jego wentylacja, a także przygotowanie ciepłej wody użytkowej to główne źródła zużycia energii, dlatego tak ważne jest dostosowanie mocy pompy do potrzeb konkretnego budynku.

Im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, tym mniejszy będzie zarówno sam koszt zakupu pompy ciepła jak i późniejsze zużywanie przez nią prądu. Dlatego też już na etapie planowania systemu ogrzewania warto zadbać o jak największe ograniczenie strat ciepła.

Można to zrobić poprzez dokładną i szczelną izolację budynku oraz przez zakup rekuperatora. W przypadku pompy liczy się nie tylko jak najniższy koszt ogrzewania, ale także minimalizacja strat ciepła. Warto więc zainwestować w wentylację mechaniczną, która jest energooszczędna, zapobiega stratom cieplnym i tym samym pozwala na użycie pompy o mniejszej mocy, bez konieczności rezygnowania z efektu grzewczego.

Pompa ciepła z rekuperacją – skuteczny system grzewczy dla domu

Instalacja grzewczo – wentylacyjna, w której wykorzystana została pompa ciepła i rekuperator, to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą skutecznie i tanio ogrzać swój dom. Takie połączenie zapewnia komfort i niskie rachunki za ogrzewanie przez cały rok.

Dzięki połączeniu pompy ciepła w domu z rekuperacją zyskamy czyste, świeże powietrze, ciepłą wodę i optymalne warunki termiczne. Zaplanowanie takiej instalacji łączonej już na etapie projektowania domu pozwoli zmniejszyć koszt inwestycji w pompę ciepła, a w przyszłości również koszty ogrzewania domu.

Nasza hurtownia instalacyjna zapewnia szeroki duży wybór najlepszych urządzeń, umożliwiających stworzenie efektywnego i energooszczędnego systemu grzewczego i wentylacyjnego. Oferujemy wysokiej klasy pompy ciepła, rekuperatory oraz wszelkie akcesoria niezbędne do ich montażu i prawidłowego działania. Zapewniamy profesjonalną pomoc na każdym etapie zakupów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium