Producenci

Zastosowanie pomp cyrkulacyjnych

Pompy cyrkulacyjne to niewielkie urządzenia zasilane energią elektryczną. Stosuje się je w celu wymuszenia obiegu w instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Stały obieg c.w.u. przez urządzenie grzewcze jest utrzymywany nawet, gdy wszystkie baterie są zamknięte. Daje to możliwość utrzymania stałej temperatury wody użytkowej w układzie. Dzięki zastosowaniu pomp cyrkulacyjnych redukuje się koszty i zwiększa komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej w domu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pomp cyrkulacyjnych. Dużą popularnością wśród polskich inwestorów cieszą się produkty marek takich jak: Ferro, Grundfos czy LFP.

Dlaczego warto stosować pompy cyrkulacyjne?

Montaż pompy cyrkulacyjnej niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim dzięki tym urządzeniom w układzie c.w.u. utrzymywany jest stały przepływ wody, co skutecznie zapobiega osiadaniu różnego rodzaju osadów i kamienia. Osady i zastoiny to środowisko, w którym szybciej rozwijają się różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje, które mają negatywny wpływ na zapach i smak wody.

Poza tym stały obieg wody w układzie zamkniętym daje szereg innych zalet, jak np.:

  • utrzymanie stałej temperatury wody w układzie,

  • dostęp do ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu,

  • redukcja kosztów i zużycia czystej wody.

Bez obiegu cyrkulacyjnego zazwyczaj trzeba poczekać chwilę, aż woda w układzie ogrzeje się, w trakcie spora część czystej wody idzie do ścieków.

Jak dobrać pompę cyrkulacyjną?

Pompa cyrkulacyjna to niewielki urządzenie zasilane energią elektryczną. Najnowsze modele pomp, które dostępne są w naszym sklepie to urządzenia, które dają możliwość znacznej redukcji zużycia energii elektrycznej. Nowoczesne pompy cyrkulacyjne są przystosowane do pracy w kilku trybach. Sterownik urządzenia dostosowuje intensywność i czas pracy pompy adekwatnie do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową tak, aby ograniczyć pracę z pełną wydajnością w okresach, w których zazwyczaj domownicy nie zużywają ciepłej wody użytkowej.

Dobór pompy do instalacji c.w.u. wymaga wiedzy na temat oczekiwanej wydajności układu Q [m3/h] i wysokość podnoszenia pompy H [m]. Warto wiedzieć, że wartość oporów jakie generuje instalacja c.w.u., przelicza się na wysokość słupa wody, który generuje wystarczające ciśnienie, aby zrównoważyć ten opór. Parametr ten w specyfikacji pomp cyrkulacyjnych określa się jako wysokość podnoszenia H. Każda instalacja c.w.u. ma określony tzw. punkt pracy (Q, H), który określa zależność pomiędzy wydajnością Q i wysokością podnoszenia H, jaką powinna zapewnić optymalna pompa cyrkulacyjna dla tego układu. Dobranie pompy polega na wybraniu urządzenia, którego charakterystyka pracy jest najbliższa wartości punktu pracy instalacji. Specyfikacja każdej z pomp zawiera wykres charakterystyki pracy urządzenia, który trzeba porównać z oczekiwanymi wartościami.

Pompy cyrkulacyjne

WILO STAR-Z 25/6-3 Pompa cyrkulacyjna do c.w.u. 4047573 WILO STAR-Z 25/6-3 Pompa cyrkulacyjna do c.w.u. 4047573
Producent: WILO
Cena: 1 380,00 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium