Producenci

Ogrzewanie podłogowe wodne


Ogrzewanie podłogowe wodne to doskonały sposób na ciepło w domu lub mieszkaniu. W tej kategorii znajdziesz wszystkie niezbędne do jego wykonania komponenty, takie jak siłowniki, rozdzielacze czy zestawy regulujące. Pochodzą one od uznanych producentów m.in. WAVIN, FERRO, AFRISO czy ALTECH.

  • promocja

Ogrzewanie podłogowe wodne — co to takiego?

Ogrzewanie podłogowe tego rodzaju to jeden z poziomych systemów grzewczych. Cała instalacja umieszczana jest pod podłogą, a jej źródłem ciepła jest przepływająca specjalnymi rurkami woda. Może ona być podgrzewana za pomocą kotła albo pompy ciepła. Niska temperatura wody w instalacji sprawia, że urządzenia te funkcjonują bardzo sprawnie, a ciepło unosi się, docierając do ścian i sufitów w każdym z pomieszczeń. Do prawidłowego działania wystarcza tu woda podgrzana do 35°C, podczas gdy tradycyjne grzejniki dla porównania wymagają około 50-60°C.

Podłogówka jest dzięki temu coraz częściej wybierana jako sposób ogrzewania w nowoczesnych domach. Może stanowić zarówno główne źródło ciepła, jak i ogrzewanie dodatkowe.

Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ocieplanie pomieszczeń odbywa się poprzez nagrzewanie podłogi promieniowaniem cieplnym. Całe ciepło jest emitowane spod podłogi w górę i w ten sposób różnica temperatur zostaje wyrównana.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego równomiernie rozprowadza ciepłą wodę po rurach, zapewniając równomierne ogrzewanie całej powierzchni posadzki.

Dlaczego warto mieć ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe może być: elektryczne, wodne, powietrzne lub na podczerwień. Najpopularniejszym i najczęstszym wyborem są dwa pierwsze rodzaje, gdyż są stosunkowo łatwe w montażu i efektywnie zapewniają ciepło. Do elektrycznej wersji ogrzewania używa się mat grzewczych, kabli albo przewodów, przez które przepływa prąd, nagrzewając je.

Wodne ogrzewanie płaszczyznowe jest znacznie tańszą w eksploatacji alternatywą popularnej podłogówki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sama instalacja jest bardziej wymagająca, bo do prawidłowego działania tego typu ogrzewania potrzeba więcej elementów. Oprócz rur, które bezpośrednio ogrzeją podłogę, niezbędne są:

  • pompa ciepła albo kocioł indukcyjny, które podgrzeją wodę,
  • rozdzielacz, który rozprowadzi ciepło po całej powierzchni rurek pod podłogą.

Ilość pojedynczych składników lub zestawów, których potrzebujesz, by zainstalować to ogrzewania podłogowe, sprawia, że cena początkowa jest większa niż przy elektrycznym. Mimo to w ostatecznym rozrachunku jest ono znacznie tańsze w użytkowaniu, warto więc w nie zainwestować. Generuje niewielkie straty ciepła, przez co daje lepsze rezultaty cieplne. Zaletą ogrzewania wodnego jest też możliwość połączenia z innymi instalacjami. Dobrze sprawdza się np. podłogówka i grzejniki na ścianie.

Wybierając to ogrzewanie do domu lub mieszkania, koniecznie trzeba kupić wysokiej jakości komponenty, by zapewnić sobie bezproblemowe i długie użytkowanie.

Ogrzewanie podłogowe wodne — zalety

 

Energooszczędność i brak negatywnego oddziaływania na środowisko to jedne z licznych atutów wodnego ogrzewania podłogowego. Oprócz nich jako jego zalety warto wymienić:

  • wysoki komfort cieplny, który odczuwają domownicy. Jest on spowodowany równomiernym rozkładem temperatury w pomieszczeniach,
  • niższe koszty eksploatacji, które bezpośredni widać w rocznych rozliczeniach,
  • wysoki poziom higieny, który przyczynia się do zdrowia użytkowników. Podłogówka, ogrzewając pomieszczenia przez promieniowanie, znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu i pyłków, tak niekorzystnych dla alergików,
  • duża trwałość i jakość instalacji,
  • łatwość obsługi — temperaturę można ustawiać przy pomocy regulatora, a nawet na odległość, zdalnie przy użyciu odpowiedniej aplikacji,
  • swoboda aranżacji pomieszczeń, dzięki większej powierzchni, którą zapewnia brak widocznych grzejników.

Warto podkreślić, że dzięki ogrzewaniu podłogowemu można również schładzać pomieszczenia, ustawiając odpowiednią temperaturę.

Ogrzewanie podłogowe można zamontować w całym domu lub w wybranych pomieszczeniach, np. łazience czy sypialni, dzięki czemu kontakt z podłogą bosą stopą będzie komfortowy.

Ogrzewanie, które oferuje nasz sklep internetowy to także inne urządzenia i systemy grzewcze, np. ogrzewacze elektryczne i gazowe, nagrzewnice i kurtyny powietrzne czy pompy ciepła. Oprócz tego mamy także w ofercie wyposażenie łazienek, zasobniki C.W.U. i wiele innych artykułów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium