Bateria do łazienki - jak dokonać właściwego wyboru?
Bateria do łazienki - jak dokonać właściwego wyboru?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że mnogość rozwiązań na rynku armatury łazienkowej znacznie ułatwia podjęcie decyzji. W końcu dzięki temu każdy powinien znaleźć rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do jednych oczekiwań. Czasem jednak duży wybór staje się problemem. Możliwości jest tak wiele, że trudno zdecydować się na jeden wariant. W tej sytuacji warto rozbić właściwości poszczególnych modeli na czynniki pierwsze. Dzięki temu można krok po kroku dobierać poszczególne cechy do własnych potrzeb. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy zakupie baterii do łazienki?

Gdzie będzie umieszczona bateria?

Miejsce użytkowania baterii do łazienki stanowi podstawową kwestię, którą należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Niektóre modele są do siebie bardzo podobne, a mimo to ich przeznaczenie jest inne. W sklepie można znaleźć warianty umywalkowe, wannowe, prysznicowe, bidetowe oraz kuchenne. Większość z nich będzie sprawdzać się tylko w swojej domyślnej roli, ale można wskazać pewne odstępstwa od tej reguły. Przykładowo, bateria prysznicowa może zostać zamontowana również przy wannie. Wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika.

Jaki będzie sposób mocowania baterii?

W trakcie podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę walory estetyczne oraz ilość dostępnej przestrzeni. Pierwszym wariantem jest bateria stojąca, która często bywa montowana w nowoczesnych łazienkach. W tym przypadku cała konstrukcja jest odsłonięta. Alternatywą dla tej wersji są baterie ścienne w wersji natynkowej. W tej sytuacji aparatura nie stoi na powierzchni. Jest ona przymocowana do ściany, aczkolwiek wszystkie elementy są widoczne na zewnątrz. Najmniej rzucającą się w oczy wersją jest bateria naścienna podtynkowa. Dzięki ukryciu niektórych elementów “w ścianie” można uzyskać ciekawy efekt wizualny, a także nieco więcej miejsca.

Jaki mechanizm wybrać?

W tej kategorii najbardziej klasycznym rodzajem baterii do łazienki będą baterie dwuuchwytowe. W tej sytuacji jedno pokrętło odpowiada za wodę zimną, a drugie za ciepłą. Takie rozwiązanie może być mniej funkcjonalne niż nowocześniejsze warianty, ale nie oznacza to, że wyszło z użytku. Podwójny uchwyt bywa często wykorzystywany przy aranżacji łazienki w stylu retro. Taki styl można często spotkać w Wielkiej Brytanii.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie bateria jednouchwytowa. Przesuwanie uchwytu w osi poziomej odpowiada za regulowanie temperatury wody, natomiast w pionie użytkownik ustawia pożądane ciśnienie strumienia. W sklepie z armaturą łazienkową można znaleźć wiele kombinacji wizualnych. Dzięki temu każdy może dobrać model do swojego zmysłu estetycznego.

Aktualnie bateria do łazienki po prostu musi posiadać termostat, czyli mechanizm odpowiadający za regulowanie temperatury wody. W ten sposób nawet przy wahaniach ciśnienia strumień nie będzie ani zbyt gorący, ani zbyt zimny. Dodatkowo takie rozwiązanie zapobiega marnowaniu wody, a zarazem pieniędzy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl