Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Baterie termostatyczne - wygoda i oszczędność w jednym
Baterie termostatyczne - wygoda i oszczędność w jednym

Remontowanie łazienki na pierwszy rzut oka może wydawać się dość proste - trzeba wybrać płytki, sedes, baterie, wannę lub prysznic. Kiedy jednak poznamy mnogość produktów, może się okazać, że wybór wcale nie będzie taki łatwy. W poniższym wpisie omówimy baterie do wanny i pod prysznic, a konkretnie - baterie termostatyczne. Sprawdź, co kryje się pod tą nazwą i czy ten rodzaj będzie pasować do Twojej łazienki!

Baterie termostatyczne - co to jest?

Baterie termostatyczne to baterie, które zapewniają stabilną temperaturę płynącej przez nie wody, zazwyczaj 38 stopni Celsjusza. Wartość ta jest stała, a to znaczy, że urządzenie utrzymuje wybrany stopień ciepła niezależnie od zmian w całej instalacji. W przypadku skoków temperatury dopływ ciepła jest czasowo odcinany. Wybór tej baterii oznacza więc możliwość wzięcia prysznica bez konieczności pilnowania ciśnienia i temperatury, czyli bez gwałtownego zimnego lub wręcz lodowatego strumienia wody.

Temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła. Zakres temperatur różnić się będzie zależnie od modelu baterii. Najpopularniejsze typy umożliwiają regulację między 34 a 42 stopni Celsjusza. Można także znaleźć modele, które umożliwiają ustawienie temperatury w zakresie od 15 aż do nawet 60 stopni! Przed wybraniem baterii warto ustalić preferencje wszystkich domowników i wybrać taką, która najlepiej spełni ich oczekiwania.

Baterie termostatyczne - bezpieczny wybór dla rodzin z dziećmi

Większość dostępnych na rynku baterii posiada możliwość blokowania temperatury. Dzięki temu osoby zażywające kąpieli są chronione nie tylko przed skokami wynikającymi ze zmniejszonego ciśnienia wody, ale również przed przypadkową zmianą ustawień. W przypadku innych rodzajów baterii, a już zwłaszcza tych jednouchwytowych, gwałtowna i niezamierzona zmiana temperatury może skończyć się nieprzyjemnie. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w przypadku korzystania z prysznica przez małe dzieci.

Stabilność temperatury i blokada to gwarancja spokojnej kąpieli, niezakłóconej zmianami dokonanymi przez małe ciekawskie rączki. Rodzice docenią również możliwość napełnienia wanny bez konieczności nieustannego sprawdzania temperatury wody - od chwili odkręcenia kranu aż do momentu napełnienia poziom ciepła będzie stały. Mały miłośnik kąpieli może od razu rozpocząć pluskanie!

Baterie pozwalające na uzyskanie stałej temperatury wody docenią również opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych - bateria jest bezpieczna, prosta w obsłudze i nie występuje przy niej ryzyko poparzeń.

Oszczędność wody - w trosce o portfel i środowisko

Prezentowane we wpisie baterie mają jeszcze jedną zaletę - wpisują się w trend oszczędzania wody, ważny zarówno ze względów finansowych, jak i środowiskowych. Jak? Utrzymanie stałej temperatury eliminuje problem z dopasowaniem poziomu ciepła w trakcie kąpieli, a my nie tracimy wody, czekając aż jej strumień się rozgrzeje lub wychłodzi. Dzięki temu spada ilość wody, którą wykorzystujemy w trakcie prysznica - a z nią pobór i liczby na rachunkach. Zainstalowanie baterii termostatycznej to nie tylko oszczędność na wodzie, ale również na energii, którą trzeba wykorzystać do jej podgrzania.

Oszczędność wody i pieniędzy można podkręcić instalując eco wersję baterii oraz inwestując w perlator. Domyślne ustawienia modeli ekologicznych zmniejszają strumień wody - jego rozmiar można regulować dodatkowym przyciskiem. Uzupełnienie wyposażenia o perlator pozwala na odpowiednie napowietrzenie wody - strumień płynący z kranu lub słuchawki wydaje się wtedy pełniejszy, przy równoczesnym mniejszym poborze.

Czy bateria termostatyczna sprawdzi się w starszych instalacjach?

Możliwość wyboru baterii termostatycznej nie jest zależna od świeżości instalacji, co oznacza że sprawdzi się również w na przykład w starszych kamienicach. Kwestią, która może uniemożliwić korzystanie z tego rozwiązania, jest jednak źródło wody. Właściciele pieców dwufunkcyjnych oraz pieców gazowych powinni raczej poszukać innych rozwiązań - w ich przypadku nie zaleca się stosowania baterii termostatycznych. Powód jest prosty - w chwili odkręcenia wody, następuje maksymalny pobór ciepłej wody, co zmusza wymienione wyżej urządzenia do pracy na maksymalnych obrotach. Skutkuje to strumieniem wody cieplejszym niż preferowany przez użytkownika, co z kolei wymusza na baterii zwiększenie dopływu zimnej wody, a to powoduje wyłączenie procesów grzewczych w piecach.

Baterie termostatyczne doskonale sprawują się w łazienkach korzystających z wodociągów miejskich lub zasobników pojemnościowych ciepłej wody użytkowej. W tych przypadkach baterie spełniają swoje zadanie, a woda z nich płynąca ma temperaturę taką, jaka została na urządzeniu ustawiona.

Pomówmy chwilę o wadach...

Czy takie rozwiązanie ma wady? Oprócz wspomnianych wyżej ograniczeniach narzuconych przez źródła wody, należy również wspomnieć o:

  • wyższej cenie urządzenia - w porównaniu do tradycyjnych baterii, cena termostatycznej może wydawać się zaskakująca. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj baterii jest inwestycją, która szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za wodę. Według informacji producentów, bateria termostatyczna pozwala zmniejszyć pobór wody nawet o 40% podczas jednej kąpieli!;
  • wyższa wrażliwość na twardą wodę - baterie termostatyczne niestety są bardziej podatne na działanie kamienia, co może skutkować wyczuwalną sztywnością pokrętła odpowiedzialnego za dopływ wody. Wykonując okresowe odkamienianie baterii, a w międzyczasie dbając o czystość urządzenia, możemy jednak łatwo zmniejszyć ryzyko awarii;
  • wyższa wrażliwość na zanieczyszczenia - w przypadku wody cyrkulującej w starszych rurach, mogą wystąpić zanieczyszczenia, np. drobne kamienie czy gruz, które zwiększają ryzyko uszkodzenia baterii termostatycznych. Aby uniknąć konieczność usuwania usterek, w trakcie prac remontowych warto zainstalować filtr, który ograniczy dostęp większych elementów do baterii.

Baterie termostatyczne sprawdzą się w wielu łazienkach - także tych hotelowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą baterii termostatycznych w naszym sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium