Blog

Jak działa rekuperator i czy warto zainwestować w ten sprzęt?

0
Jak działa rekuperator i czy warto zainwestować w ten sprzęt?

Wyjaśniamy, jak działa rekuperator, urządzenie cieszące się coraz większą popularnością wśród klientów. System rekuperacji zapewnia komfort użytkowania pomieszczeń, stwarzając możliwość kontroli wentylacji oraz jej dopasowanie do potrzeb domowników. Umożliwia ogrzewanie nawiewanego do środka powietrza bez wykorzystania dodatkowej energii. Obecnie jest obowiązkowym wyposażeniem w budynkach wykonywanych w technologii energooszczędnej lub pasywnej, ale i coraz częściej jest wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym.

Co to jest rekuperator?

Rekuperatory są to centrale wentylacyjne mechaniczne. Ich wymienniki odzyskują ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego z budynku, aby przekazać je nawiewanemu do środka świeżemu. Jak łatwo się domyślić jest to bardzo oszczędne rozwiązanie.

Rekuperator jest bowiem centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, zasilaną przy pomocy energii elektrycznej. Prawidłowo podłączony do dobrej klasy wentylacji mechanicznej, gwarantuje obniżenie rachunków za ogrzewanie, dzięki odzyskowi ciepła ze zużytego powietrza.

Najważniejszą częścią urządzenia, znajdującą się w centralnej części rekuperatora, jest wymiennik ciepła. To od niego zależą przede wszystkim parametry odzysku ciepła. Wyróżnić można wymienniki:

  • krzyżowe,
  • przeciwprądowe,
  • obrotowe.

Jak jest zbudowany rekuperator?

Wiadomo już, co to jest rekuperator, warto teraz wspomnieć o jego budowie. Urządzenie to jest wyposażone w cztery króćce przyłączeniowe, do których podpięte są kanały wentylacyjne:

  • wyrzutnią brudne powietrze z domu jest odprowadzane na zewnątrz,
  • czerpnią napływa zimne powietrze z zewnątrz,
  • nawiew służy do doprowadzania oczyszczonego i ogrzanego powietrza z rekuperatora do wewnątrz,
  • wyciąg odprowadza ciepłe, ale używane już powietrze z pomieszczeń z powrotem do rekuperatora,

Króćce są zakończone kołnierzem lub gwintem, które ułatwiają bezpieczne i szczelne połączenie całości wentylacji.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi być zgodny z przepisami i normami. Rekuperator składa się więc z następujących części:

  • dwóch wentylatorów – stałoprądowego, który jest energooszczędny i zmiennoprądowego, zużywającego więcej energii,
  • wymiennika ciepła, który może mieć jedną ze wspomnianych wyżej konstrukcji,
  • obudowy, która zapewnia właściwe zaizolowanie,
  • filtrów dla poprawy jakości powietrza,
  • automatyki do sterowania całym systemem,
  • innych podzespołów w zależności od modelu, które wspomagają jego pracę.

Rekuperator – zasada działania

Jak działa rekuperacja? Strumień powietrza, które jest wyciągane z budynku, przechodzi przez wymiennik rekuperatora, przekazując energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu do budynku dostaje się powietrze o podwyższonej temperaturze. Strumienie są przedzielone płytą, która przekazuje temperaturę. Jej konstrukcja sprawia, że nie dochodzi do ich zmieszania. Najczęściej płytka jest wykonana z tworzywa sztucznego, które pomaga w odzyskaniu wilgoci z wywiewanego powietrza.

Zasada działania wymiennika ciepła gwarantuje podnoszenie temperatury nawiewanego powietrza zimą, a latem jego obniżanie. Jeśli użytkownicy chcą, aby latem powietrze było dodatkowo schłodzone, mogą podłączyć do rekuperatora jednostkę chłodzącą. Wtedy urządzenie będzie pełnić funkcję klimatyzacji, dodatkowo dbając o ciągłą wymianę powietrza. Jest to dobre dla zdrowia rozwiązanie.

Rekuperatory to urządzenia, dzięki którym można zyskać ciągłą wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien i wietrzenia. Najlepiej montować je już na etapie budowy, co powoli staje się standardem. Jednak właściciele starszych budynków również mogą wyposażyć je w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do tego celu mogą, np. wykorzystać istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej jako wywiewne, a do nawiewu wykonać nową instalację, wykonując dodatkowe roboty budowlane.

Rodzaje rekuperatorów

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, dlatego przed wyborem warto sprawdzić, jak działa dany rekuperator i czy jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

  1. Rekuperator ścienny, zwany małym lub minirekuperatorem nie wymaga wykonania kompleksowej instalacji. Umieszcza się go w ścianie zewnętrznej, a wymiana powietrza zachodzi w dwóch oddzielonych od siebie kanałach. Jego minusem jest to, że działa tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje, dlatego dla zapewnienia wymiany powietrza w całym domu, trzeba zamontować minirekuperatory w każdym pokoju.
  2. Rekuperator krzyżowy posiada sprawność na poziomie od 50 do 75 proc., więc odzyskuje taką ilość strat wentylacyjnych. Sprawdzi się, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi do - 5 stopni.
  3. Rekuperator kompaktowy, wyposażony w akumulator ciepła pozwalający na odzysk energii cieplnej przy wentylowaniu pomieszczeń. Jest mały, cichy, energooszczędny i przeznaczony do zamontowania w instalacji wewnątrz budynku.
  4. Rekuperator przeciwprądowy – bardzo wydajny, nawet do 90%, dzięki temu, że strumienie zimnego i ciepłego powietrza płyną w nim w przeciwnych kierunkach.
  5. Rekuperator obrotowy – ma ruchomy wymiennik, w którego bębnie miesza się zimne i ciepłe powietrze. Jego atutami są zwiększanie wilgotności powietrza w budynku, odporność na niską temperaturę oraz sprawność do 90%.
  6. Rekuperator kominowy – montowany zgodnie z nazwą, który umożliwia usuwanie z wnętrza budynku nadmiaru dwutlenku węgla, bakterii i innych szkodliwych substancji. Jest podłączany w bezpośrednim sąsiedztwie kolana rury spalinowej lub za regulatorem ciągu, dlatego może wykorzystywać ciepło do ogrzania w wymienniku ciepła.
  7. Rekuperator z GWC, czyli gruntownym wymiennikiem ciepła. To dodatkowe wyposażenie pozwala na zwiększenie zysku energetycznego płynącego z rekuperacji.

Wybierając urządzenie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę:

  • powierzchnię poszczególnych pomieszczeń i ich rozmieszczenie w domu,
  • zróżnicowanie zapotrzebowania na dopływ świeżego powietrza,
  • liczbę osób mieszkających w domu oraz czas, jaki w nim spędzają.

Dzięki temu system rekuperacji będzie dopasowany do budynku i potrzeb jego użytkowników.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które jest godne rozważenia zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji starszych budynków. Korzyści w rekuperacji są oczywiste:

  • zmniejszają się straty energii cieplnej, bo poziom odzyskiwanej jest większy niż zapotrzebowanie na ciepło w budynku,
  • powietrze jest oczyszczane z nawiewanego kurzu, a dzięki filtrom o wyższej klasie także z cząsteczek smogu, pleśni, grzybów, bakterii czy wirusów,
  • następuje bardzo sprawna wymiana powietrza wewnętrznego na świeże zewnętrzne,
  • stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, bez potrzeby otwierania okien skutkującym wychłodzeniem budynku,
  • oszczędności w ogrzewaniu, bo przy rekuperacji system grzewczy załącza się później,
  • możliwość sterowania ilością powietrza w zależności od indywidualnych potrzeb,
  • komfort i dobre samopoczucie mieszkańców i innych osób przebywających w budynku.

Podsumowanie

Aby wyposażyć się w system wentylacji z odzyskiem ciepła w domu, trzeba się przygotować na koszt od 10 do 20 tysięcy złotych, bo tyle w zależności od modelu może kosztować rekuperator. Co to jednak za wydatek, biorąc pod uwagę, że jest jednorazowy oraz korzyści zapewniane przez system rekuperacji. To inwestycja w komfort życia i zdrowie całej rodziny. Warto więc wybrać najlepsze z dostępnych na rynku modeli urządzeń.

Hurtownia instalacyjna Superbateria oferuje wysokiej klasy systemy i centrale wentylacyjne, m.in. marki ZEHNDER. W razie pytań nasi doradcy chętnie odpowiedzą i pomogą wybrać odpowiednie do potrzeb klienta urządzenie.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium