Blog

Jak podłączyć bojler? Schemat podłączenia bojlera do pieca c.o.

0
Jak podłączyć bojler? Schemat podłączenia bojlera do pieca c.o.

W artykule podpowiadamy jak podłączyć bojler krok po kroku. Ciepła woda jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym. Najczęściej jest wykorzystywana jako woda do mycia, ale może służyć także do ogrzewania pomieszczeń. Jednak, aby ją uzyskać, potrzebne jest specjalne urządzenie do jej podgrzewania. Najczęściej są to bojlery. Dowiedz się, jak podłączyć bojler do centralnego ogrzewania.

Jak podłączyć bojler? Wybór miejsca montażu

Najczęściej podgrzewacze do wody są instalowane w pomieszczeniach gospodarczych lub kotłowniach, zwłaszcza w przypadku dużych urządzeń. Jednak jeśli odległość od bojlera do kranu, z którego ma popłynąć woda, jest duża, odnotowywane są większe straty ciepła. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest podłączenie bojlera do c.o. w łazience lub kuchni.

Bojler nie powinien być zawieszany na ścianie, przez którą przebiegają instalacje kominowe lub wentylacyjne, chyba że jest to mała terma o niewielkiej pojemności, np. 20 litrów. Jeżeli jednak nie ma innej możliwości jak zamontować bojler w takim miejscu, należy zastosować konsole montażowe i listwy, które rozłożą ciężar na większą powierzchnię, redukując obciążenie na punkt mocowania kołka montażowego.

Jak podłączyć bojler elektryczny? Schemat

Podłączenie bojlera elektrycznego w sytuacji, gdy są już gotowe instalacje, nie jest zbyt trudne i nie wymaga specjalnych uprawnień. W zasadzie każdy może sobie z nim poradzić samodzielnie. Do bojlera jest zwykle dołączona instrukcja, np. jak podłączyć bojler elektryczny — schemat. Stosując się do jej zaleceń, łatwo zamontować i uruchomić to urządzenie.

Jak podłączyć bojler krok po kroku?

Jeden uniwersalny sposób na to, jak podłączyć bojler do ciepłej wody nie istnieje, bo na rynku dostępne jest wiele rodzajów i modeli tych urządzeń. Można jednak wyróżnić 6 podstawowych etapów instalacji.

  1. Sprawdzenie warunków podłączenia. Duże bojlery elektryczne potrzebują większej mocy grzewczej, nawet 4-6 kW, a więc prądu trójfazowego. Jeśli nie jest on doprowadzony, trzeba najpierw wykonać zmiany w instalacji elektrycznej. Bojler dobrze jest podłączyć na osobnym przewodzie wyprowadzonym z rozdzielnicy głównej. Pozwala to na jego wyłączenie przy użyciu jednego bezpiecznika, bez konieczności odcinania od zasilania pozostałych urządzeń elektrycznych.
  2. Montaż stelaża. Jeśli mamy do czynienia z podgrzewaczem wiszącym do jego instalacji konieczne jest użycie stelaża. Zazwyczaj jest on sprzedawany w komplecie z bojlerem, dzięki czemu jest do niego dopasowany i daje gwarancję stabilnego zamocowania.
  3. Zawieszenie bojlera. Po zamontowaniu urządzenia na ścianie na stelażu koniecznie trzeba sprawdzić stabilność instalacji, która musi wytrzymać również ciężar podgrzewacza po wypełnieniu go wodą.
  4. Podłączenie rur. Jeśli montowany jest bojler przepływowy lub jednopłaszczowy, potrzebne są dwie rury — zasilająca oraz doprowadzająca wodę użytkową do kranu. Bardziej skomplikowany jest montaż bojlera dwupłaszczowego, do którego można używać tylko sztywnych połączeń. Dzięki nim możliwe jest podłączenie bojlera do pieca c.o. Nie wolno tu używać wężyków elastycznych, które stosuje się tylko przy podłączaniu do baterii. Połączenia muszą być jak najbardziej sztywne i wytrzymałe, by mogły przenosić duże obciążenia.
    Przy podłączaniu rur do bojlera dwupłaszczowego należy kierować się ściśle schematem dołączonym do danego urządzenia, który jest inny przy każdym z modeli i typów urządzeń!
  5. Puszczenie wody. Po podłączeniu rur można już puszczać wodę do obiegu, najlepiej powoli, żeby mieć czas na reakcję w razie wykrycia nieszczelności układu. Gdyby wystąpił przeciek, trzeba odciąć dopływ wody i usunąć jego przyczynę.
  6. Podłączenie do zasilania. Kiedy jest już pewne, że instalacja jest szczelna, ostatnim krokiem jest podłączenie urządzenia do prądu.

To wszystko! Wiesz już jak podłączyć bojler. Jeśli jednak masz wątpliwości czy dasz radę wykonać jego instalację samodzielnie, powierz to zadanie specjaliście. Dzięki temu będziesz mieć pewność prawidłowego wykonania.

Ważne! Niektóre bojlery elektryczne tracą gwarancję, jeśli nie są montowane przez autoryzowanego montera. Upewnij się, czy tak nie jest, zanim przystąpisz do samodzielnego montażu.

Jaki jest koszt bojlera elektrycznego?

Cena bojlerów elektrycznych zależy modelu, rodzaju i pojemności. Mniejsze zasobnik C.W.U. można zakupić już w kwocie poniżej 1 000 zł, a większe lub bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą stanowić koszt kilku tysięcy złotych. Przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczy zbiornik o pojemności 40 litrów, a czteroosobowa rodzina powinna zaopatrzyć się w bojler 120-litrowy.

Bojler elektryczny — czy warto go kupić?

Bojler elektryczny to urządzenie bezpieczne w użytkowaniu, a przy prawidłowym doborze pojemności i mocy do liczby użytkowników jest on również bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Zapewnia stałą temperaturę wody, bo po ustawieniu sam utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Większość bojlerów ma wbudowany termostat, który chroni przed przegrzaniem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że woda się zagotuje, rozsadzi zbiornik i zaleje pomieszczenie. Przy podgrzewaczu elektrycznym nie istnieje też ryzyko zatrucia domowników czadem jak przy jego gazowym odpowiedniku. Warto więc zdecydować się na wybór bojlera jako sposobu na uzyskanie ciepłej wody w domu.

Duży asortyment bojlerów dostępny jest w naszym sklepie internetowym Superbateria.pl. Oferujemy także pompy ciepła, armaturę grzewczą, instalacje HVAC oraz wyposażenie łazienek.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium