Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

Jak wyposażyć łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Jak wyposażyć łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne muszą mieć w sobie nadludzką siłę woli, aby stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Wiele z nich nie oczekuje ustępstw i specjalnego traktowania. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebują pewnych udogodnień, aby zachować jak największą samodzielność. W wielu miejscach wciąż brakuje jeszcze podjazdów dla wózków inwalidzkich czy większej liczby niskopodłogowych pojazdów komunikacji miejskiej. Dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga jeszcze mnóstwo czasu, więc pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość. W przypadku aranżacji mieszkania można jednak wziąć sprawy w swoje ręce.

Łazienka wymaga najwięcej uwagi

Poruszając się po mieszkaniu, większość czynności da się wykonać bez konieczności schodzenia z wózka inwalidzkiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swobodnie pracować przy biurku, a także przyrządzić sobie posiłek w kuchni. Komplikacje zaczynają się jednak podczas przebywania w łazience. Skorzystanie z toalety bądź wzięcie kąpieli wymaga sporej wprawy. Czasem okazuje się, że wykonanie kluczowych działań może być niemożliwe bez zaopatrzenia się w specjalistyczne elementy wyposażenia łazienek przeznaczone dla niepełnosprawnych.

Od czego zacząć?

Na początek należy pamiętać, że wyposażenie łazienek jest drugorzędną kwestią. Przede wszystkim trzeba zadbać aranżację samej przestrzeni. Pomieszczenie musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby można było swobodnie manewrować wózkiem inwalidzkim. Dopiero po uzyskaniu takiego efektu można skupić się na zaopatrzeniu się w niezbędne elementy wyposażenia. Niebagatelną rolę odgrywają uchwyty łazienkowe, które umożliwiają podparcie się w trakcie schodzenia z wózka inwalidzkiego albo wsiadania na niego z powrotem. Dzięki temu użytkownik uzyskuje znacznie ułatwiony dostęp do ubikacji, wanny bądź kabiny prysznicowej.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią w kontekście zakupu uchwytów łazienkowych jest zwrócenie uwagi na jakość wykonania metalowych elementów oraz trwałość mocowania. W końcu cała konstrukcja musi wytrzymać obciążenie generowane nawet przez postawnych mężczyzn, którzy będą opierać się całym ciężarem swojego ciała. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na propozycje dostarczane przez renomowanych producentów, którzy w przeważającej większości przypadków są w stanie zagwarantować wysoką jakość wykonania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium