Blog

Jaka pompa cyrkulacyjna CWU będzie najlepsza? Jaką wybrać?

0
Jaka pompa cyrkulacyjna CWU będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka pompa cyrkulacyjna C.W.U. będzie odpowiednia do domu? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Pompy cyrkulacyjne zapewniają w instalacjach hydraulicznych stały przepływ wody o jednakowej temperaturze między podgrzewaczem a punktem jej poboru, np. baterią czy prysznicem. Brak pompy powoduje wychłodzenie wody, która nie jest pobierana zaraz po podgrzaniu. Przepisy nie nakładają wprawdzie obowiązku stosowania układu cyrkulacji C.W.U. w domach jednorodzinnych, jednak jest on bardzo przydatny, bo znacznie podwyższa komfort użytkowania instalacji ciepłej wody.

Jaka pompa cyrkulacyjna C.W.U.? Rodzaje

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów pomp cyrkulacyjnych C.W.U. m.in.: trójfazowe, jednofazowe, monoblokowe, bezobsługowe czy sterowane elektronicznie.

Urządzenia te różnią się pod względem technicznym oraz budowy. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę takie elementy jak:

  • Ilość biegów — mogą być jednobiegowe, wielobiegowe lub z płynną regulacją obrotów. Do małych instalacji wystarczą te jednobiegowe, natomiast wielobiegowe służą do osiągnięcia optymalnych ekonomicznie parametrów pracy w instalacjach większych,

  • ciśnienie robocze — pompa cyrkulacyjna nie potrzebuje dużej mocy, bo jej zadaniem jest tylko pokonanie oporu wody podczas przepływu przez rury. Wystarcza do tego maksymalnie 10 bar. Współczesne pompy do cyrkulacji C.W.U. to zwykle urządzenia bezdławnicowe z wirnikiem kulowym montowanym na wspólnym wale z rotorem silnika. Ich prosta konstrukcja zapewnia niezawodność,

  • jakość wykonania — to ważny parametr, od którego zależy żywotność pompy. Muszą być wykonane z trwałych materiałów, dzięki którym nie zaszkodzą im zanieczyszczenia znajdujące się w pompowanej wodzie.

Pompa cyrkulacyjna C.W.U. jaką możesz wybrać do domu, często jest wyposażona w zegar czasowy, który umożliwia programowanie jej z wyprzedzeniem i uruchamianie, gdy planowany jest pobór wody. Niektóre urządzenia posiadają termostaty chroniące przed kamieniem, które wyłączają ją, gdy temperatura wody tłoczonej przekracza 55°C, bo osadza się on najbardziej w temperaturze ponad 60°C. Po odpowiednim obniżeniu się poziomu temperatury, pompa jest uruchamiana ponownie. Występują też pompy cyrkulacyjne z elektronicznym termostatem służącym do regulacji temperatury, dzięki któremu możliwe jest jej stopniowe ustawianie.

Do czego służy pompa C.W.U.?

Pompa C.W.U. sprawia, że woda w instalacji krąży, przechodząc przez wymiennik, dzięki czemu ma stale tę samą temperaturę. Zapewnia więc oszczędności w jej poborze, bo po odkręceniu kranu od razu leci ciepła woda. Montaż pompy jest opłacalny szczególnie wtedy, gdy punkty poboru znajdują się w dużej odległości od podgrzewacza. W rurach doprowadzających ją do kranów znajduje się wtedy stale parę litrów wody, która bez pompy cyrkulacyjnej jest zimna. Jej spuszczanie kilka razy dziennie, aby poczekać na napływ wody ogrzanej, powoduje bezpowrotne straty w wodzie i większe koszty zużycia. Takim stratom zapobiega układ cyrkulacyjny C.W.U. z pompą i dodatkowym przewodem. Poprzez wymuszenie krążenia wody w instalacji przy zamkniętych kranach od razu po odkręceniu kurka w kranie jest dostępna ciepła woda.

Dodatkową funkcją, jaką ma pompa obiegowa do C.W.U. jest zmniejszenie poprzez ruch ciepłej wody, ryzyka powstania zastoin w rurach. Mogą one przyczyniać się do rozwoju bakterii oraz pogarszać smak i zapach wody pitnej.

Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy cyrkulacyjnej?

Jaka pompa do cyrkulacji C.W.U. będzie najlepsza? Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na pewne kryteria, które musi spełniać to urządzenie, pracując w trudnym środowisku. Po pierwsze pompa musi być odporna na korozję i wytrącane z wody osady. Pod tym względem odpowiednia będzie taka, której korpus jest wykonany z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej. Wirniki pomp cyrkulacyjnych powinny być wytwarzane z nowoczesnych tworzyw sztucznych — kompozytów. Takie materiały w kontakcie z wodą nie wpływają też negatywnie na jej jakość. Po drugie, jeśli pompa ma być używana do wody pitnej, trzeba sprawdzić, czy posiada atest higieniczny.

Ważnym kryterium wyboru jest również moc pompy. W tym przypadku jej wartość, jak już wspominaliśmy, nie musi być wysoka, a jedynie wystarczająca do pokonania oporu przepływu przez rury. Opłaca się kupować nowe sterowane elektronicznie modele, które pobierają zaledwie kilka watów energii, podczas gdy starsze egzemplarze są bardziej energochłonne.

Wreszcie wydajność pompy obiegowej, czyli czynnik, który odpowiada za ilość wody w instalacji. Optymalna częstotliwość jej wymiany to od 3 do 5 razy na godzinę. Jeśli więc wybierasz się pompę do domu jednorodzinnego jej maksymalny przepływ, powinien wynosić 500 litrów na godzinę, czyli 0,5 m3/h.

Wiesz już, jakie są rodzaje pomp cyrkulacyjnych i czym się kierować przy wyborze tych praktycznych urządzeń. Na rynku jest dostępnych wiele ich rodzajów i modeli. W naszym sklepie internetowym oferujemy popularne wśród inwestorów pompy do cyrkulacji C.W.U. marek: Grundfos, Ferro czy LFP. Nasi klienci mogą liczyć na doradztwo przy ich wyborze, tak aby zakupiony produkt był dopasowany do ich wymagań i warunków domowych.

Oprócz tego znajdziesz u nas również: wyposażenie łazienek, armaturę grzewczą, pompy ciepła czy instalacje HVAC.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium