Blog

Jaki bojler wybrać?

0
Jaki bojler wybrać?

Pytanie, jaki bojler wybrać zadaje sobie wiele osób stających przed koniecznością kupna tego urządzenia. W artykule podpowiadamy, jakie są jego rodzaje i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze. Bojlery służą do podgrzewania wody w mieszkaniach, domach czy gospodarstwach rolnych. Ich dobór jest uzależniony od potrzeb użytkowników, a także od źródeł energii, jaka ma być wykorzystana do zapewnienia ciepłej wody użytkowej.

Jaki bojler wybrać? Rodzaje urządzeń

Spośród dostępnych na rynku urządzeń można wyróżnić dwa najczęściej wykorzystywane typy: bojler przepływowy i bojler pojemnościowy. Jaki wybrać? Każdy z nich spełnia to samo zadanie, ale pracuje nieco inaczej.

Przepływowy podgrzewacz wody nie posiada swojego zbiornika z kurkiem. Działa poprzez wytwarzanie ciepła w jednym lub kilku punktach poboru podczas przepływu wody w rurach. Po prostu ogrzewa wodę na bieżąco w momencie odkręcenia kranu. Zwykle podłączany jest do jednego punktu. Jego zaletami są kompaktowa konstrukcja, która zmieści się bez trudu w mniejszych pomieszczeniach oraz stosunkowo niska cena.

Z kolei bojler pojemnościowy z wężownicą wyposażony jest w specjalny pojemnik do gromadzenia wody, przez co ma dużo większe rozmiary. Gruba warstwa izolacji zastosowana w pojemniku sprawia, że ciepło wody utrzymuje się przez kilka godzin. Występuje zwykle w odmianach dwupłaszczowych i jest połączony z centralnym ogrzewaniem. Dostępne są modele ciśnieniowe, umożliwiające podłączenie wszystkich baterii łazienkowych lub bezciśnieniowe, zasilające jeden kran. Bojlery pojemnościowe są szczególnie polecane do domów jednorodzinnych, ale sprawdzą się również w mieszkaniach.

Jaki bojler elektryczny można spotkać na rynku?

Najczęściej wybierane przez użytkowników są bojlery zasilane energią elektryczną, które można podzielić na modele wiszące (mniejsze) oraz stojące, pionowe. Ze względu na konstrukcję zasobnika pionowy bojler elektryczny, jaki można wybrać to model:

  • dwupłaszczowy,

  • z jedną wężownicą spiralną,

  • z dwoma wężownicami spiralnymi,

  • bez wężownicy,

  • kombinowany, czyli posiadający zbiornik w zbiorniku.

Bojlery elektryczne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np.: ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem z anodą wykonaną z magnezu, ze stali nierdzewnej czy ze stali, żywicowanej epidianem spożywczym. Ponadto ze względu na materiał użyty do izolacji termicznej zbiornika można wyróżnić bojlery elektryczne ocieplane: pianką poliuretanową, gąbką czy styropianem.

Jaki rodzaj zasilania występuje w bojlerach?

Oprócz wspomnianego już bojlera elektrycznego dostępne są bojlery gazowe, zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Urządzenia zasilane gazem są dość drogie, ale mogą zapewnić niskie koszty eksploatacji, dlatego dobrze nadają się do dużych domów i mieszkań. Znacznym utrudnieniem jest ich montaż, który wiąże się z koniecznością podłączenia specjalnej instalacji wentylacyjnej.

Bojler elektryczny jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą wydawać ogromnej kwoty na zakup. Jego zaletą jest także bezproblemowe podłączenie do sieci znajdującej się w budynku i to praktycznie w każdym dowolnie wybranym miejscu. Pewną wadą tego rozwiązania jest dość wysoki koszt energii elektrycznej, ale można wybrać modele o nowoczesnych konstrukcjach, które znacznie ograniczają jej pobór. Jaki bojler elektryczny wybrać? Najlepiej wersję dwupłaszczową, która dzięki lepszej izolacji opóźnia ochładzanie się wody w zbiorniku i zmniejsza częstotliwość uruchamiania grzałek. Pomimo tego, że jest droższa i zajmuje więcej miejsca od jednopłaszczowej, warto na nią postawić, by skutecznie obniżyć koszty długofalowej eksploatacji.

Bojlery elektryczne mogą być jednofazowe lub trójfazowe, które najczęściej stosowane są w gospodarstwach rolnych.

Jaką moc bojlera wybrać?

Moc jest parametrem, od którego zależy szybkość podgrzania wody i temperatura, jaką chce się otrzymać. Jaki wybrać bojler elektryczny ze względu na moc? Wszystko zależy od jego rodzaju i ilości użytkowników. Dla domu jednorodzinnego odpowiednie będą bojlery elektryczne o mocy od 3 do 4,5 kW. Przy wyborze podgrzewacza pojemnościowego trzeba zwrócić uwagę na wielkość zbiornika do magazynowania wody.

Jaki bojler elektryczny wybrać dla 4-osobowej rodziny? Dla kilkuosobowej rodziny jego minimalna pojemność powinna wynosić 100 - 120 litrów. Trzeba też wziąć pod uwagę liczbę grzałek i funkcje regulowania efektywności pracy sprzętu. Dostępne w sprzedaży są typy o zakresie mocy do 6 kW, które są przeznaczone do zasilania jednofazowego oraz powyżej 6 kW odpowiednie dla sieci trójfazowych.

Jaki bojler elektryczny na 2 osoby wybrać? W takim wypadku wystarczy urządzenie ze zbiornikiem o pojemności 50 litrów. Nie trzeba też szukać egzemplarzy z kilkoma grzałkami i zasilaniem trójfazowym. Mniejsza liczba użytkowników sprawia, że woda jest używana rzadziej. W zupełności wystarczą tu więc modele o zapotrzebowaniu mocy do 6 kW.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bojlera? Podsumowanie

Po wyborze typu i rodzaju bojlera pozostaje jeszcze kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim miejsce instalacji. Zasobniki wody mogą być umieszczone w każdym pomieszczeniu, w którym użytkowana będzie ciepła woda, tj. kuchni lub łazience. Nowoczesne urządzenia spełniają walory estetyczne, pozwalające na ich wkomponowanie we wnętrze. Zwykle do instalacji wybierane jest jednak pomieszczenie gospodarcze z kotłem grzewczym.

Trzeba też wiedzieć, że bojler elektryczny może zużywać dużo energii, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana jego moc, o czym wspominałyśmy powyżej. Strata energii wynika z jej zużywania na wyrównywanie poziomu temperatury wody w zbiorniku, do którego każdorazowo uruchamiana jest grzałka.

Warto także wziąć pod uwagę obecność w bojlerach dodatkowych przydatnych funkcji, takich jak ręczne sterowanie temperaturą. Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonano urządzenie, jego odporność na korozję czy grubość warstwy izolacyjnej, która przekłada się bezpośrednio na czas podtrzymywania temperatury.

Wreszcie wszystkie wymienione parametry bojlerów należy dopasować do własnych potrzeb i zasobności portfela. Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo jest odpowiedzieć na pytanie, jaki bojler do domu wybrać.

Jeśli szukasz odpowiedniego bojlera dla siebie, zapraszamy do sklepu internetowego Superbateria.pl. Posiadamy ogromny wybór zasobników C.W.U., a także urządzeń techniki grzewczej, komponentów instalacyjnych, ceramiki i akcesoriów łazienkowych i kuchennych. Znajdziesz u nas między innymi: wyposażenie łazienek, w tym armaturę łazienkową, a także pompy ciepła, instalacje HVAC czy armaturę grzewczą. Nasi doradcy chętnie podpowiedzą Ci, jaki bojler lub inne urządzenie wybrać.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium