Blog

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed montażem?

0
Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed montażem?

Ogrzewanie podłogowe i jego montaż to kwestie, które interesują zarówno osoby planujące budowę, jak i remont domu. Liczba zwolenników i użytkowników tego rozwiązania każdego roku się powiększa. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest brak konieczności montażu kaloryferów, które co prawda wyróżniają się zdecydowanie ładniejszym wyglądem niż kilkanaście lat temu, jednak w dalszym ciągu zajmują sporo miejsca.

Ogrzewanie podłogowe gwarantuje także równomierny rozkład ciepła. Brak chłodnych obszarów to kolejna zaleta instalacji tego typu. Nie bez znaczenia jest też wysoki komfort użytkowania podłogówki. Ciepła podłoga jest po prostu przyjemna w dotyku, bez względu na to, czy stawiamy stopy w łazience po wyjściu spod prysznica, czy w salonie temperatura jest taka sama. Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe? Jakie są jego rodzaje? Jak wygląda montaż podłogówki? Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Ogrzewanie podłogowe — planowanie inwestycji

Niezwykle ważny jest prawidłowo zrobiony projekt. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w sytuacji, gdy posiadamy grzejniki, praktycznie wszystkie zmiany systemu ogrzewania są stosunkowo proste i nie wiążą się z koniecznością kucia posadzki. Niestety właściciele ogrzewania podłogowego mają zdecydowanie trudniejsze zadanie. Dokładne obliczenie zapotrzebowania cieplnego konkretnego budynku, a także znajomość wszystkich parametrów technicznych wykorzystywanych w trakcie instalacji to kluczowe kwestie. Takie podejście gwarantuje, że system będzie w 100% spełniać oczekiwania domowników i żadne poprawki nie będą konieczne. Choć taka instalacja charakteryzuje się bezproblemowym działaniem i długą żywotnością to w razie awarii posiadamy projekt, który znacznie przyspieszy usuwanie usterki.

Wodne ogrzewanie podłogowe — zasada działania i kluczowe informacje

Ogrzewanie podłogowe wodne jest przeważnie montowane w nowym budownictwie. Jego zasada działania opiera się o system rur grzewczych, które mogą być wykonane zarówno z metali, jak i tworzyw sztucznych. W przypadku instalacji tego typu również jest niezbędny projekt, ponieważ jakiekolwiek zmiany rozmieszczenia rur są bardzo kosztowne i bardzo trudne do zrealizowania.

Ogrzana woda przepływa przez rury, przekazując im ciepło. Cały system jest zamontowany na izolacji cieplnej, która charakteryzuje się pełną odpornością na wilgoć. Część osób zamiast bezpośredniego montażu na izolacji prowadzi rury około 15 mm pod nią. Następnie zalewa się je tak zwaną warstwą jastrychu, czyli posadzką podłogową bądź podkładem. Na ich powierzchni kładzie się płytki, kamień lub wykładzinę, czyli finalną warstwę wykończeniową podłogi.

Dodatkowe informacje o wodnym ogrzewaniu podłogowym

Jakie są najważniejsze cechy systemu opartego o system rur grzejnych? Pierwszą i najważniejszą zaletą są niskie koszty eksploatacji i wysoka efektywność. Takie połączenie sprawia, że liczba użytkowników ogrzewania podłogowego wodnego systematycznie rośnie.

  • Stała temperatura wody i prawidłowo wykonany projekt gwarantują, że podłogi będą ogrzewane w takim samym stopniu, bez względu na to, w którym miejscu się znajdujemy. Równomiernie rozprowadzone ciepło to kolejna zaleta opisywanej instalacji.

  • Nie sposób nie wspomnieć o zdecydowanie lepszej estetyce w ogrzewanym pomieszczeniu. Wszystkie elementy instalacji są częścią podłogi, co w praktyce oznacza więcej miejsca i brak dodatkowych urządzeń grzewczych.

Oczywiście są również wady tego rozwiązania. Pierwszą z nich są wysokie koszty naprawy w trakcie awarii. Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest konieczność utrzymywania temperatury w każdym ogrzewanym pomieszczeniu na poziomie około 6℃. W przeciwnym wypadku, w trakcie zimy istnieje ryzyko zamarznięcia, a co za tym idzie, uszkodzenia instalacji.

Warto dodać, że ogrzewanie oparte o system rur grzewczych, przez które przepływa woda, współpracuje z praktycznie każdym źródłem ciepła. Można połączyć je zarówno z pompami, jak i kotłami gazowymi, olejowymi i elektrycznymi, a także z panelami fotowoltaicznymi, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną i ogrzewają wodę przepływającą przez rury.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — co warto o nim wiedzieć?

Drugi rodzaj ogrzewania zamontowanego pod podłogą wykorzystuje specjalne maty grzejne lub przewody. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może stanowić uzupełnienie grzejnikowego systemu lub główne źródło ciepła. Instalacje tego typu dzielimy na dwa rodzaje.

  1. Pierwszy z nich jest nazywany akumulacyjnym. Ogrzewanie tego typu polega na montażu źródła ciepła pod betonową wylewką, na głębokości od około 6 do około 10 cm. W sytuacji, gdy kable grzewcze się nagrzewają, oddają ciepło bezpośrednio do wylewki betonowej, która je akumuluje i oddaje do pomieszczenia. Minusem tego rozwiązania jest brak dokładnej kontroli nad temperaturą. Przeważnie ogrzewanie tego typu włącza się na kilka godzin, a następnie wyłącza. Wykorzystując metodę prób i błędów, można dopasować całość do preferencji domowników.

  2. Elektryczne ogrzewanie podłogowe w wersji bezpośredniej przede wszystkim wyróżnia się innym montażem. W takiej sytuacji np. maty grzejne znajdują się bezpośrednio pod posadzką, a ściślej rzecz ujmując, w warstwie klejącej. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim każdy użytkownik może regulować temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu za pomocą termostatu, który wyróżnia się prostą i intuicyjną obsługą.

Wady i zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

zestaw regulujący

Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego jak każda instalacja grzewcza ma swoje wady i zalety. Z tego powodu warto dokładnie zapoznać się z ich metodą działania i kosztami eksploatacji.

  • Pierwszą zaletą domu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym jest wysoki komfort użytkowania.

  • Kolejna zaleta to umiarkowany koszt instalacji podłogówki tego typu. Warto również dodać, że czas i nakład pracy potrzebne do montażu są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do sytuacji, gdy mamy do czynienia z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo, instalacje elektryczne nie wymagają żadnych czynności konserwacyjnych.

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma też inną zaletę. Niezwykle użyteczny tryb chroniący przed dużym spadkiem temperatury w domu zapobiega wychłodzeniu. Użytkownik może ustawić minimalną temperaturę wynoszącą np. 8℃ i bezpiecznie opuścić dom. Gdy tylko czujnik temperatury wykryje, że temperatura spadnie poniżej tej wartości, automatycznie włącza ogrzewanie. Jak długo będzie ono pracować? Wszystko zależy od ustawień użytkownika, które można oczywiście zmieniać.

  • Ważną korzyścią jest to, że nie widać instalacji w pomieszczeniu. To niewątpliwa zaleta, jaką daje montaż ogrzewania podłogowego, którą warto podkreślać. Brak konieczności instalacji kaloryferów umożliwia bardziej ergonomiczne zaprojektowanie wnętrza.

  • Warto również wspomnieć, że ogrzewanie elektryczne może być z powodzeniem montowane nie tylko w domu, ale również na zewnątrz, np. na pojazdach i schodach.

Pisząc o wadach, nie sposób nie wspomnieć o kosztach. Domownicy muszą liczyć się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. W starszych modelach ogrzewania podłogowego występowała tak zwana duża bezwładność cieplna. Jest to czas, który upływa od włączenia ogrzewania do momentu, gdy podłoga zaczyna oddawać ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

Im nowsza instalacja, tym ten czas jest krótszy. Oczywiście sposób montażu ogrzewania podłogowego również ma duży wpływ na to, w jakim czasie w pomieszczeniu będzie panować komfortowa temperatura.

Podłogowe ogrzewanie kanałowe — czym się wyróżnia?

Najważniejszym elementem podłogowego ogrzewania kanałowego jest grzejnik. Do jego produkcji najczęściej używa się aluminium i miedzi. Kolejne elementy to ocynkowana wanna i podest. Wspomniana wanna znajduje się w posadzce. Ta część jest wyposażona w wymiennik ciepła, który może współpracować z wentylatorem. Wszystko znajduje się pod elegancko i nowocześnie wyglądającym podestem, charakteryzującym się kratkowaną strukturą.

To właśnie przez te kratki do ogrzewanych pomieszczeń dostaje się przyjemne ciepło. Podest może być wykonany z metalu, drewna lub innych materiałów. Każdy ma szansę dopasować jego wygląd do aranżacji konkretnego wnętrza. Takie rozwiązanie sprawia, że podest tworzy spójną całość z domem i staje się niewidocznym elementem instalacji grzewczej. Co ciekawe, na rynku dostępne są modele charakteryzujące się nie tylko różnym kolorem, ale również kształtem.

Kiedy warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego?

Część osób decyduje się na takie rozwiązanie na etapie projektowania budynku. Inni natomiast planują instalację w trakcie generalnego remontu w jednym lub w kilku pomieszczeniach. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, które np. kupiły dom z rynku wtórego i chciałyby przeprowadzić montaż ogrzewania podłogowego. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wariantem elektrycznym, nie są wymagane aż tak zaawansowane prace, jak w sytuacji, gdy występuje ogrzewanie wodne. Z tego powodu większość osób wybiera właśnie ten wariant.

Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Istnieją różne metody instalacji systemu ogrzewania podłogowego. Wszystko zależy od preferencji montażysty, a także od konkretnych wymagań właścicieli domu. Poniżej znajduje się skrótowy opis jednej z najpopularniejszych technik wykorzystywanych w trakcie montażu ogrzewania podłogowego.

  1. Przede wszystkim warto wspomnieć, że cały montaż powinien rozpocząć się dopiero po zakończeniu wszelkich prac związanych z instalacją wodno-sanitarną i elektryczną. Dodatkowo powinny być już zakończone prace tynkarskie, a sama posadzka musi cechować się bardzo niskim poziomem wilgotności (poniżej 2%). Powinna być też równa i dobrze oczyszczona.

  2. Do efektywnego funkcjonowania instalacji jest niezbędne ułożenie pętli przy wykorzystaniu przewodu grzewczego. Kolejnym elementem jest izolacja grzewcza. Jednak jakiej powinna być grubości? Zdecydowana większość monterów zaleca grubość od 4 do 5 cm, gdy mamy do czynienia z podłogą znajdującą się pomiędzy kondygnacjami. Jeżeli jednak jest to tak zwana podłoga na gruncie, wówczas musi być znacznie grubsza, czyli około 20 cm. Jeżeli nie zastosujemy się do tej porady i użyjmy izolacji o grubości np. 5 cm, wówczas ogrzewanie podłogowe będzie działać nieefektywnie.

  3. Maty grzewcze należy ułożyć w taki sposób, aby nie dotykały ścian oraz elementów konstrukcyjnych. Za pomocą taśmy izolacyjnej, trzeba je przykleić do posadzki i zostawić około 2 cm zapasu od wcześniej wspomnianych elementów.

Najważniejsze pytanie brzmi, jak gęsto muszą występować pętle? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Przyjmuje się jednak, że pomiędzy równoległymi częściami pętli powinien być odstęp nie większy niż 15 cm i nie mniejszy niż 5 cm.

Oczywiście im pętle będą bliżej siebie, tym ogrzewanie będzie bardziej efektywne, ponieważ całkowita długość przewodu grzewczego, czyli źródła ciepła będzie po prostu większa. Jeżeli dom lub budynek znajduje się w miejscu narażonym na silnie działanie wiatru, lub domownicy po prostu lubią wyższą temperaturę, warto układać pętle gęściej. Aby przewód grzewczy nie zmieniał swojego miejsca, wykorzystuje się specjalne taśmy montażowe.

Co warto wiedzieć o przewodach grzewczych?

Przewody grzewcze są źródłem ciepła, dlatego muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania i długą żywotnością. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje przewodów. Pierwsze z nich to modele standardowe, nazywane także stałooporowymi. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Za pośrednictwem termostatu wyposażonego w regulator, przewody są włączane lub wyłączane. Nie ma możliwości regulacji efektywności działania ogrzewania. W praktyce wygląda to tak, że przewód grzeje z pełną mocą lub jest wyłączony.

Drugie to modele samoregulujące, które działają zupełnie inaczej. Ich moc jest automatycznie dopasowywana przez termostat. Jeżeli sytuacja wymaga szybkiego ogrzania wyziębionego pomieszczania, wówczas działają z pełną mocą. Z kolei, gdy jest konieczne podniesienie temperatury tylko o kilka stopni, wtedy pracują w umiarkowanym zakresie.

Zaletą pierwszego przewodu grzewczego (standardowego) jest stosunkowo niska cena, która obniża koszty wykonania całej instalacji ogrzewania podłogowego. Istnieje jednak ryzyko zbyt mocnego ogrzania podłogi, zwłaszcza w miejscach, w których znajdują się meble lub dywan.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wersjami samoregulującymi, jesteśmy zmuszeni ponieść większe koszty, jednak ryzyko przegrzania i tym samym uszkodzenia podłogi praktycznie nie występuje. Oczywiście jak zwykle wybór należy do nas, jednak warto zaznaczyć, że coraz większa liczba osób decyduje się na droższe i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Podłogowe ogrzewanie strefowe — kiedy warto rozważyć jego montaż?

W zdecydowanej większości przypadków podłogowe ogrzewanie strefowe jest uzupełnieniem klasycznego ogrzewania grzejnikowego. Najczęściej jest montowane w łazienkach, dzięki czemu po wyjściu spod prysznica lub z wanny stajemy na lekko ciepłej podłodze. Instalując ogrzewanie podłogowe, najczęściej wykorzystuje się niezwykle cienkie przewody grzewcze, maty, bądź folie.

Grubość tych ostatnich jest niekiedy mniejsza od 1 mm. Oczywiście ze względu na ograniczone wymiary, takie źródła ciepła nie będą tak jak klasyczne rozwiązania. Jednak czy muszą? Niekoniecznie. Za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu jest odpowiedzialny grzejnik i to na nim spoczywa cała praca. Ogrzewanie podłogowe strefowe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wyłącznie wybranej powierzchni.

  • Jak przebiega montaż ogrzewania tego typu? Dobra wiadomość jest taka, że wymaga on najmniejszej ilości prac ze wszystkich opisywanych wcześniej systemów.

  • Przewody grzewcze, ze względu na małą średnicę, z powodzeniem można montować w warstwie kleju montażowego, którego używa się do układania płytek. Bez problemu zmieszczą się także pod panelami, dlatego częsty jest montaż przewodów lub maty grzewczej pod panele.

  • Identycznie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów ogrzewania podłogowego, konieczne jest zamontowanie czujnika temperatury. To urządzenie również charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, więc jego montaż nie przysparza problemów.

Aby móc swobodnie regulować efektywność działania ogrzewania strefowego, niezbędny jest także termostat pokojowy. Dzięki niemu można indywidualnie dostosować temperaturę podłogi do konkretnych wymagań domowników. Niestety im cieńsze elementy systemu ogrzewania podłogowego, tym ich cena jest wyższa. To rozwiązanie najczęściej wybierają osoby chcące ograniczyć prace montażowe do absolutnego minimum.

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego?

Koszt montażu ogrzewania podłogowego jest uzależniony od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj ogrzewania, z którym wiąże się ilość pracy, czyli liczba roboczogodzin. Kolejną kwestią są materiały. Rozstrzał pomiędzy najtańszymi a najdroższymi wynosi nawet kilkaset procent. Nie warto inwestować w rozwiązania z dolnej półki cenowej, ponieważ może okazać się, że będą awaryjne lub nieefektywne.

Zakładając, że wybieramy poszczególne części ogrzewania podłogowego ze średniej półki, można przyjąć, że koszt za 1 m² ogrzewania podłogowego będzie zawierać się w przedziale od około 130 do 230 złotych. Warto dodać, że ceny montażu w poszczególnych miastach mogą bardzo się od siebie różnić, dlatego przed wybraniem konkretnej firmy należy zrobić szczegółowy research rynku i porównać ceny poszczególnych przedsiębiorstw. Może się okazać, że w ten sposób zaoszczędzimy znaczną kwotę, nie obniżając jednocześnie jakości poszczególnych podzespołów ogrzewania i samego montażu.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium