Blog

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

0
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — przed takim dylematem stają osoby planujące budowę lub generalny remont w domu czy mieszkaniu. Oba rodzaje ogrzewania mają swoje zalety i wady, które trzeba wziąć pod uwagę, projektując instalację centralnego ogrzewania. Podłogówka cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród inwestorów budujących nowe nieruchomości. Jednak nowoczesne grzejniki również mają wiele do zaoferowania użytkownikom.

Podstawowe różnice między grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym

Zasadniczą różnicą między tymi systemami grzewczymi jest sposób, w jaki ogrzewają pomieszczenia. Kaloryfery robią to przez konwekcję, a podłogówka oddaje ciepło poprzez promieniowanie, przy czym w przeciwieństwie do grzejników zapewnia równomierny rozkład ciepła. Najcieplej jest w okolicach stóp, a zimniej w okolicach głowy, co jest optymalnym rozwiązaniem dla człowieka. Z kolei przy grzejnikach, które są zawieszone nad podłogą, ciepło od razu unosi się ku górze, a dopiero potem przepływa wzdłuż ścian i sufitu ku dołowi. Dolna część pomieszczeń pozostaje więc zwykle niedogrzana.

Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest jego bezwładność cieplna, która nie pozwala na tak szybką zmianę temperatury, jak kaloryfery ścienne, które równie szybko się nagrzewają, co stygną. Podłogówka jest ogrzewaniem płaszczyznowym, w którym cała powierzchnia podłogi jest grzejnikiem. Od tradycyjnych kaloryferów różni ją także znacznie niższa temperatura czynnika grzewczego, która wynosi maksymalnie 55ºC, podczas gdy w grzejnikach od 70 do 90ºC. Ogrzewanie podłogowe może również służyć do chłodzenia budynków latem. Zatem jakie ogrzewanie jest lepsze — podłogowe czy grzejniki?

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ten system grzewczy jest niewidoczny na zewnątrz i nie zabiera przestrzeni w pomieszczeniach. Dzięki temu daje większą swobodę w ich aranżacji. Jego ogromnym atutem jest fakt, że w ogrzewanych przez niego pomieszczeniach nie unosi się zbytnio kurz. Z tego względu jest często wybierany przez osoby uczulone na roztocza kurzu domowego.

Podłogówka zapewnia komfort cieplny, nawet gdy w domu jest utrzymywana temperatura niższa o około 2ºC niż przy tradycyjnych grzejnikach, co przekłada się na mniejsze rachunki. Można ją podłączyć do kotła kondensacyjnego czy do pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w domach, w których pomieszczenia mają dużą powierzchnię, w łazienkach, gdzie zapewnia ciepło stopom po wyjściu z kąpieli. Jest również dobrym rozwiązaniem tam, gdzie ilość miejsc na ścianach jest ograniczona.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim koszty jego instalacji są wyższe niż przy grzejnikach. Wymagają też większej ilości pracy, m.in. zaprojektowania dodatkowej warstwy podłogi i wiążą się z dużą ingerencją w jej strukturę. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest instalacja na etapie budowy domu.

Oprócz tego niektóre rodzaje powierzchni nie współgrają dobrze z podłogówka, np. panele podłogowe czy wykładziny. Jej wydajność ograniczają dodatkowo dywany położone na podłodze. Wreszcie jej naprawa w przypadku awarii jest dużo trudniejsza ze względu na brak bezpośredniego dostępu do niej.

Atuty grzejników ściennych

Niezaprzeczalnymi zaletami grzejników są szybki i prosty montaż oraz brak problemów przy naprawie czy wymianie na nowe. Ponadto są tańsze od ogrzewania podłogowego i dają możliwość błyskawicznej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Umożliwiają też swobodne ustawienie różnych jej poziomów w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od preferencji użytkowników, np. zimniej w sypialni, a ciepłej w łazience. Wszystko to przy pomocy praktycznego pokrętła głowicy kaloryfera.

Obecnie na rynku jest duży wybór grzejników, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też odgrywać rolę ozdobną jako element wystroju, np. grzejniki dekoracyjne. Z kolei drabinkowe grzejniki instalowane w łazienkach nie tylko grzeją, ale i służą jako wieszak na ręczniki czy suszarka do mniejszych ubrań.

Wady grzejników na ścianę

Instalacja naścienna ma również minusy, przede wszystkim nie w każdej części pomieszczenia jest tak samo ciepło (najcieplej jest zawsze bezpośrednio przy grzejniku). Po drugie osiągnięcie komfortu cieplnego wymaga wyższej temperatury, a więc większych wydatków.

Wiszące na ścianie grzejniki zajmują nieco przestrzeni i trzeba się z nimi liczyć podczas urządzania wnętrza. Wymagają umieszczenia w ściśle określonym miejscu, pod oknem i nie należy ich zasłaniać (meblami stołem, kanapą czy krzesłami) ani otaczać osłoną. Zaburzyłoby to cyrkulację powietrza, obniżając efektywność ogrzewania.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — co wybrać? To pierwsze, jeśli stawiamy na utrzymywanie ustalonej temperatury we wnętrzach, a to drugie, gdy zależy nam na możliwości jej szybkiej zmiany. Można też zastosować połączenie obu systemów, by zapewnić optymalny układ grzewczy w domu.

Bez względu na dokonany wybór w naszej ofercie dostępne są oba typy tych urządzeń grzewczych. Ponadto mamy bogate wyposażenie łazienek, więc można z naszą pomocą kompleksowo ogrzać i urządzić to pomieszczenie.

 

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium