Blog

Pompa ciepła czy gaz?

0
Pompa ciepła czy gaz?

Wybór ogrzewania do domu od dłuższego czasu skupia się wokół podstawowego pytania: pompa ciepła czy gaz? Które rozwiązanie będzie lepsze i bardziej ekonomiczne? Jakie zalety i wady ma każde z nich? Z naszego poradnika dowiesz się, czym różnią się te dwa systemy grzewcze i wybierzesz opcję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Pompa ciepła czy gaz – porównanie dwóch sposobów ogrzewania

Podstawową różnicą między pompą ciepła a ogrzewaniem gazowym jest źródło ciepła, które każdy z systemów wykorzystuje do ogrzewania. W przypadku pompy jest to energia pobierana z otoczenia, najczęściej z wody lub powietrza. W kotle gazowym spalany jest natomiast gaz ziemny.

Schemat działania pompy ciepła jest zbliżony do tego, jak działa lodówka. Różnica polega na tym, że pompa pozyskuje ciepło z otoczenia, a następnie wykorzystuje je do ogrzewania pomieszczeń. Taki cykl termodynamiczny składa się z kilku etapów: sprężania, kondensacji, rozprężania oraz parowania. Pompy ciepła przetwarzają energię w bardzo efektywny sposób – wykorzystują niewielkie jej ilości, jednocześnie zaspokajając duże zapotrzebowanie cieplne.

Produkcja ciepła z wykorzystaniem kotła gazowego odbywa się dzięki spalaniu gazu ziemnego. Schemat jest prosty: gaz zostaje spalony w palniku, który następnie ogrzewa wymiennik ciepła. Ten z kolei odpowiada za ogrzewanie wody lub powietrza, przekazując je do systemu grzewczego w budynku. To jeden z najbardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, ale nie tak efektywny jak pompa ciepła.

W przypadku kotłów gazowych ilość energii zużytej do produkcji ciepła jest o wiele większa niż w pompie ciepła. Zwiększona jest również emisja szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego też uważa się, że pompy ciepła są bardziej ekologiczne i energooszczędne niż ogrzewanie gazowe.

Wady i zalety pompy ciepła

Pompy ciepła od wielu lat nieustannie zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić – dzięki nim ogrzewanie domu może stać się o wiele łatwiejsze, tańsze i bardziej ekologiczne. Jakie zalety ma pompa ciepła?

  • Energooszczędność – urządzenie, jakim jest pompa ciepła, na tle innych wyróżnia wysoka sprawność energetyczna i niskie koszty eksploatacji. Nie potrzebuje ona wiele energii, by zapewnić dobre warunki termiczne. Co więcej – nie wymaga zakupu i składowania paliw, które zwłaszcza w sezonie grzewczym bywają bardzo drogie. Dzięki temu koszty ogrzewania są znacząco zredukowane (nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku).
  • Wygoda – pompa ciepła to urządzenie w zasadzie bezobsługowe. Ma wygodny, intuicyjny system sterowania, nie wymaga składowania opału ani częstej konserwacji. Pompy są w zasadzie bezawaryjne, a do tego charakteryzuje je długa żywotność.
  • Ekologia – pompy ciepła są uznawane za jeden z najbardziej ekologicznych systemów grzewczych. Do produkcji ciepła wykorzystują energię odnawialną, którą pobierają z otoczenia. Nie wymagają użycia paliw kopalnianych, a więc produkują mniej szkodliwych dla środowiska substancji i zanieczyszczeń.

Jeśli chodzi o wady pompy ciepła, zaliczyć można do nich przede wszystkim stosunkowo wysoki koszt zakupu i instalacji urządzenia. Warto jednak pamiętać, że taki system grzewczy znacznie obniża koszty ogrzewania w przyszłości, dzięki czemu inwestycja zwraca się bardzo szybko. Co więcej, można skorzystać z jednego z programów, które oferują duże dofinansowania nowoczesnych źródeł ciepła.

Ogrzewanie domu gazem – zalety i wady

Ogrzewanie gazowe jeszcze jakiś czas temu było jednym z najbardziej popularnych systemów grzewczych stosowanych w domach. Dopiero pojawienie się pomp ciepła sprawiło, że pojawiła się do niego dobra alternatywa. W dalszym ciągu jednak wiele osób decyduje się na wybór kotła gazowego. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

  • Wygoda – ogrzewanie gazowe jest dość wygodne i nie wymaga skomplikowanej obsługi. Pracę urządzenia grzewczego można zaprogramować automatycznie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury wody i powietrza w pomieszczeniu. Trzeba jedynie pamiętać o corocznych przeglądach kotła i całej instalacji.
  • Oszczędność miejsca i czystość – kotły gazowe nie zajmują wiele miejsca i nie wymagają składowania opału, jak węgiel, czy drewno. Podczas spalania nie wytwarzają popiołu, dymu, czy pyłu. Dzięki temu są czyste i nie brudzą pomieszczenia, w którym się znajdują.
  • Wysoka efektywność – ogrzewanie gazowe jest stosunkowo wydajne, pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach.

Największą wadą ogrzewania gazowego jest ograniczenie w dostępności gazu. Aby móc z niego korzystać, budynek musi posiadać przyłączenie do sieci, a to nie zawsze jest możliwe i ekonomiczne. Samo załatwianie formalności również może okazać się uciążliwe i rozciągnięte w czasie. Problemem są także ceny gazu, które obecnie bardzo wzrosły.

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe – co się bardziej opłaca?

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przy wyborze sposobu ogrzewania budynku decydująca może okazać się zatem odpowiedź na pytanie: co będzie bardziej ekonomiczne – ogrzewanie gazem czy pompa ciepła?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła jest obecnie o wiele niższy niż używanie kotła na gaz. W przypadku powietrznych pomp ciepła urządzenia te wykorzystują energię odnawialną z otoczenia, a ich zapotrzebowanie jest bardzo niewielkie, zwłaszcza w porównaniu z wydajnością. Szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką, koszty ogrzewania pompą są naprawdę bardzo niskie, a nawet zredukowane niemal do zera. Zwłaszcza teraz, gdy ceny gazu poszybowały w górę, takie rozwiązanie jest o wiele tańsze.

Spora różnica w cenie pojawia się jednak na etapie zakupu i instalacji obydwu urządzeń. Montaż pompy ciepła i koszt samego urządzenia to większy wydatek, niż w przypadku kotła. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja szybko się zwraca, jeśli weźmiemy pod uwagę stałe, niższe koszty ogrzewania domu jednorodzinnego przez cały czas użytkowania. Zakup pompy ciepła może również zostać dofinansowany z programów rządowych i unijnych.

Pompa ciepła czy kocioł gazowy – które rozwiązanie wybrać?

Wybór odpowiedniego źródła ciepła to bardzo ważna decyzja, która wiąże się z wieloma konsekwencjami. Warto więc przed wyborem dobrze zastanowić się, która opcja będzie dla nas korzystniejsza – pompa ciepła powietrze–woda, czy gaz. Zarówno pompa ciepła, jak i piec gazowy mają zalety i wady, jednak w przypadku pierwszego z urządzeń – korzyści jest więcej.

Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia, jest bardziej ekologiczna i energooszczędna. W przypadku kotła gazowego, do produkcji ciepła wykorzystywany jest gaz, który nie należy do odnawialnych źródeł energii. Co więcej, pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu praktycznie przez cały okres jej użytkowania. Można połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną, co jest jeszcze bardziej ekonomiczne. Jedynym minusem może być koszt pompy ciepła, który jest większy niż w przypadku kotła.

Decydując się na pompę ciepła, zyskujemy nowoczesną, korzystną dla środowiska instalację grzewczą, która jest praktycznie bezawaryjna, łatwa w obsłudze i stanowi oszczędne, przyszłościowe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych.

Nasza hurtownia instalacyjna oferuje bogaty wybór różnego rodzaju urządzeń grzewczych, w tym profesjonalne pompy ciepła od najlepszych producentów. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem, który pozwoli stworzyć trwałą i bezawaryjną instalację na długie lata.

Udostępnij

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium