ZADZWOŃ
tel. 693 856 497
PN-PT 8:30-16:00

Pompa CO Wilo – na co zwrócić uwagę wybierając pompę do domu?
Pompa CO Wilo – na co zwrócić uwagę wybierając pompę do domu?

Odpowiednio zaprojektowany system grzewczy to gwarancja uzyskania komfortu cieplnego w całym domu. Sercem tej aparatury można śmiało nazwać pompę obiegową, której zadaniem jest odpowiednie rozłożenie temperatury w odbiornikach ciepła (grzejnikach) na każdej kondygnacji budynku. Aby uniknąć konieczności większego remontu, lepiej nie bagatelizować wahań w tym zakresie. W przypadku ich wystąpienia warto zawczasu rozejrzeć się za nowoczesnym urządzeniem, np. pompąCO Wilo.

Pompy do nowych budynków

Produktami firmy Wilo powinni się zainteresować zresztą także nowi inwestorzy, wykańczający aktualnie dom. Wybór pompy nowej generacji pozwoli im spać spokojnie przez wiele lat i, co pewnie dla wielu osób bardzo ważne, zaoszczędzić na poborze prądu. Nowoczesne pompy obiegowe muszą bowiem spełniać jasno sprecyzowane wytyczne energetyczne opisane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, które z pewnością zadziałają na korzyść właściciela przeciętnego portfela.

Jak dobrać pompę C.O?

Wielu instalatorów korzysta z gotowych wykresów i aplikacji mobilnych dostarczanych przez producentów danego urządzenia. Jest to zdecydowanie najszybsza droga do odpowiedniego doboru takiej pompy, jak pompa CO Wilo. Zupełną podstawę stanowi złota zasada konieczności zapoznania się z charakterystyką techniczną sprzętu. W tym dokumencie mieszczą się parametry, w których najlepiej się on sprawdzi. Przewartościowanie – czyli kupno sprzętu o zbyt dużej mocy może spowodować wystąpienie hałasów w instalacji i niepotrzebnie zawyżony pobór prądu. Z drugiej strony - zbyt mało wydajna pompa nie będzie spełniała swojego zadania lub pracując na za wysokich obrotach, szybko się zużyje.

Dwa ważne parametry

Pompę do instalacji grzewczej lub chłodniczej dobiera się na podstawie dwóch głównych parametrów:

  • wysokości podnoszenia oznaczaną jako H

  • natężenia wody, którą należy przepompować, oznaczaną jako Q.

Natężenie przepływu wody można obliczyć samemu przy pomocy poniższego wzoru:

Q – [m3/h]

V – [kW]- moc instalacji (zapotrzebowanie na ciepło)

∆T – [°C] – różnica temperatury zasilania i powrotu

Q=0,86 x V/∆T

Inną kwestią jest wysokość podnoszenia, którą uznaje się za sumę oporów, jaką musi pokonać woda w instalacji (czyli opór zaworów, grzejników, kotła itp.). Nie należy jej łączyć z wysokością kondygnacji czy innymi wymiarami geometrycznymi.

Niech za dobry przykład posłuży obrazek zapożyczony przez nas ze strony producenta pompy CO Wilo. Wyobraźmy sobie, że posiadamy dom o wysokości ok. 7m, w którym wysokość podnoszenia obrazują dane:

od 0,3 do 0,6 m – stare instalacje grawitacyjne, duże średnice rur

od 0,5 do 1,5 m – nowe instalacje bez zaworów termostatycznych

od 1,5 do 3,0 m – instalacje nowe z zaworami termostatycznym

wykres zapotrzebowanie na ciepło

Pompę obiegową należy dobrać tak, aby jej punkt pracy znajdował się w obszarze największej sprawności. Warto wiedzieć, że w przypadku bardzo małych instalacji radzi się wybór pompy o wydajności i wysokości podnoszenia niższej niż obliczona.

Pompa CO Wilo Yonos Pico

Pompa CO Wilo Yonos Pico
WILO Pompa Yonos PICO 25/1-6-(ROW) 4215515

Jest to bezdławnicowa pompa obiegowa, posiadająca przyłącze gwintowane, silnik EC, który jest odporny na prąd przy zablokowaniu oraz zintegrowaną elektroniczną regulacje wydajności. Stosuje się ją przy wodnych instalacjach grzewczych wszystkich rodzajów, a także instalacjach klimatyzacyjnych i przemysłowych systemów obiegowych. Pompa tego typu może działać w trzech trybach: stałej różnicy ciśnień, zmiennej różnicy ciśnień i w stałej prędkości obrotowej.

Ponadto wśród korzyści zastosowania tego urządzenia należy wymienić: duży komfort obsługi za pomocą intuicyjnego zielonego pokrętła, łatwy w zrozumieniu interfejs użytkownika oaz liczne nowoczesne funkcje. Pompa co Wilo Yonos Pico uznawana jest także za szybką i łatwą w instalacji. Posiada również funkcję odpowietrzania.

Parametry techniczne:

Temperatura przetłaczanego medium od -10 °C do +95 °C

Przyłącze sieciowe 1~230 V, 50 Hz

Stopień ochrony IPX2D

Przyłącze gwintowane Rp ½, Rp 1 i Rp 1¼

Max. ciśnienie robocze 10 bar

Pompa CO Wilo Yonos Maxo

Pompa CO Wilo Yonos Maxo
WILO Pompa Yonos MAXO 25/0,5-10 PN10 2120640

Kolejnym produktem z rodziny Wilo jest urządzenie z serii Maxo, czyli bezdławicowa pompa obiegowa z przyłączem gwintowanm lub kołnierzykowym, silnikem EC i automatycznym dopasowaniem wydajności. Stosuje się ją w przypadku wodnych instalacji grzewczych każdego rodzaju systemu, a także do instalacji klimatyzacyjnych, zamkniętych obiegów chłodzenia oraz przemysłowych instalacji cyrkulacyjnych. Za pomocą pokrętła można ustawić rodzaj pracy, moc pompy oraz stopień prędkości obrotowej.

Wśród korzyści wymienianych przez producenta, wystarczy przytoczyć kompaktową budowę i prostą obsługę, sygnalizację ewentualnych awarii oraz czytelny wskaźnik LED. Z pewnością za jej zaletę należy także uznać łatwość ustawienia za pomocą trzech stopni prędkości obrotowej.

Parametry techniczne:

Dopuszczalny zakres temperatury: od -20°C do +110°C

Napięcie zasilania 1~230 V, 50/60 Hz

Stopień ochrony IP X4D

Przyłącze kołnierzowe DN 32 do DN 80

Max. ciśnienie robocze w wersji standardowej: 6/10 bar lub 6 bar (wersja specjalna: 10 bar)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium